Sojusz Cerkwi z drogówką

Rosyjscy prawosławni obchodzą dzień pamięci o ofiarach wypadków drogowych. W cerkwiach odprawiano specjalne liturgie żałobne. Prawosławni duchowni uczestniczą we wspólnych z milicją drogową akcjach profilaktycznych mających zapobiegać wypadkom.

„Może wydawać się to drobiazgiem, ale parafianin wychodząc ze świątyni, pogrążony w swoich myślach, powinien być pouczony wcześniej przez duszpasterza, żeby na przykład uważniej rozglądał się na ulicy” – oświadczył główny państwowy inspektor bezpieczeństwa ruchu drogowego Federacji Rosyjskiej, Wiktor Kirjanow. Dodał, że parafialne szkółki niedzielne powinny zapraszać inspektorów, którzy opowiedzieliby dzieciom o bezpiecznym zachowaniu na ulicach.

Kirjanow podkreślił, że „w Rosji istnieje bardzo ciekawe doświadczenie rozmów kapłanów z kierowcami, którzy naruszyli przepisy ruchu drogowego. Jestem za rozszerzeniem tego rodzaju praktyk” – dodał. Według rosyjskiego urzędnika „napisana przez Kościół prawosławny modlitwa dla kierowców może pomóc im przed wyjazdem na ulicę, w trakcie trudnych chwil podróży zachować cierpliwość, zrozumienie i współczucie dla innych użytkowników drogi”.

Według rosyjskich statystyk w ciągu dziewięciu pierwszych miesięcy tego roku na drogach zginęło ponad 18 tys. osób, a blisko 180 tys. doznało obrażeń. W opinii ekspertów warunki na rosyjskich drogach należą do najgorszych w Europie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CERKIEW, WYPADKI

Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.