Ruszyło Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Ponad 3 mln świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom trafi do parafii w całym kraju - można je kupować od dzisiaj.

To już 17. edycja akcji zapoczątkowanej przez Caritas Polska, którą od 11 lat wspierają Diakonia Kościoła ewangelicko-augsburskiego i prawosławne Eleos. Przed dwoma laty do WDPD dołączyła również Diakonia Kościoła ewangelicko-reformowanego. W tym roku Dziełu poświęconemu pomocy najmłodszym, które ucierpiały wskutek powodzi w Polsce, towarzyszy hasło "Zapalmy dzieciom światło nadziei".

Uroczyste i ekumeniczne rozpoczęcie WDPD miało miejsce 27 listopada wieczorem w kościele ewangelickim św. Trójcy w Warszawie. Zapalono świece i odczytano fragmenty Ewangelii, zebrani wysłuchali też koncertu.

Świece rozprowadzane są w parafiach z logo Caritas, Eleos i Diakonii. Dochód ze sprzedaży pozostaje w parafiach i diecezjach, gdzie świece są sprzedawane, ale 10 groszy z każdej świecy zostanie przekazanych na pomoc dzieciom Afryki – Kongo i Zambii.

W ub. roku rozprowadzono ok. 3 mln świec. Dochód przeznaczony był na wakacyjny wypoczynek dla dzieci – skorzystało z niego ok. 100 tys. – dożywianie w szkołach, leki i rehabilitację. Prawosławna Eleos dodatkowo otworzyła dwie świetlice dla dzieci.

Według danych Komisji Europejskiej aż 26 proc. polskich dzieci żyje w biedzie. Jest to najwyższy odsetek pośród wszystkich krajów UE. W tym roku sytuacja dzieci jest szczególnie trudna w związku z powodzią, która nawiedziła niektóre rejony dwukrotnie.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
  • Emanuel
    28.11.2010 15:36
    Po raz pierwszy czytam a kazdego roku kupuje swiece,ze dochod z ich sprzedazy pozostaje w parafii.I nigdy o tym nie mowi sie w jaki sposob on jest dzielony.Ale za to prawie kazdego r. w moim kosciele parafialnym sa nowe inwestycje.Dlaczego biskupi nie nakazuja proboszczom informowac parafian na jaki cel przeznaczaja kwote.Moze wiecej osob nabywaloby swiece.Z moich obserwacji wiele ich pozostaje.Prawie kazdego r. w Adwencie oraz w Swieta jestem w jednym z zach. krajow i chodze do "pol." kosciola tam nie ma swiec.Dziwne?Ale ks. prosi o datki na potrzeby misji.Pomimo,ze obywatel placi podatek a raczej panstwo oddaje cz. ob. podatku na potrzeby kosciola protestanckiego,kat. synagogi.Te prosby jak slysze zniechecaja Polakow.Selekcja winna byc na ksiezy w pol parafiach zach. bo przenosza zle nawyki.Traca wiernych.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.