Więcej pielgrzymów, mniej chrześcijan

O 20 tys. więcej pielgrzymów przybędzie do Betlejem na tegoroczne święta Bożego Narodzenia. Tylko chrześcijańskich mieszkańców miasta, w którym urodził się Jezus Chrystus jest z roku na rok mniej.

W Betlejem odżywa ruch turystyczny. W najbliższe święta Bożego Narodzenia miejscowe władze spodziewają się rekordowego napływu pielgrzymów. Ma ich być 90 tys., o 20 tys. więcej niż przed rokiem. Tak  wynika z raportu przedstawionego przez izraelski rząd. Turystyka to jedna z nielicznych dziedzin życia, w których współpraca władz palestyńskich i izraelskich układa się całkiem dobrze.

W Betlejem już od dawna w hotelach nie ma wolnych miejsc na okres Bożego Narodzenia. A dysponują one niemal 3 tys. pokoi. Trwa budowa czterech nowych hoteli. Jak podają agencje, dla pątników, którzy pielgrzymują do miejsca narodzin Chrystusa, nieprzyjemną niespodzianką jest postępująca islamizacja miasta. Chrześcijanie zawsze byli podstawą tamtejszej społeczności. Świadczą o tym np. szesnastowieczne archiwa podatkowe z czasów otomańskich. W 1948 r. stanowili 85 proc. społeczeństwa. Dziś 2/3 mieszkańców Betlejem to muzułmanie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.