Po raz pierwszy w historii holenderskie programy telewizyjne - katolicki i protestancki - współpracują ze sobą przy relacjonowaniu odbywającego się w Rotterdamie 33. Europejskiego Spotkania Młodych zorganizowanego przez Wspólnotę z Taizé.
Każdego dnia, do 31 grudnia włącznie, emitowany jest reportaż ze spotkania. Przygotowane materiały dostępne są również w internecie. To historyczne wydarzenie nie tylko dla miasta ale również dla całego kraju. Do tej pory taka współpraca między obiema redakcjami nie istniała. Codziennie, począwszy od 27 grudnia, o godz. 17.05 w telewizji Nederland 2 emitowany jest 30-minutowy reportaż związany z odbywającym się w Rotterdamie spotkaniem.
Dziennikarze prezentują grupy narodowościowe, których młodzi przedstawiciele przyjechali do Holandii, jak i poszczególne wydarzenia związane z modlitwą zorganizowaną przez Wspólnotę z Taizé. Oprócz tego na stronie internetowej stacji: http:// www.katholieknederland.nl/taize-aan-de-maas/index.html można oglądać wyemitowane materiały. Dostępne są również te nagrania, które nie znalazły się na antenie.
Rotterdamskie spotkanie nabrało bardzo „holenderskiego charakteru” m.in. ze względu na dekoracje, które umieszczone są w halach przeznaczonych do modlitwy oraz w tzw. miejscu ciszy na terenie centrum wystawowego Ahoy.
Podczas modlitwy młodym towarzyszą olbrzymie reprodukcje rysunków Rembrandta van Rijna, najsłynniejszego malarza holenderskiego okresu baroku. Wykonane brązowym tuszem prezentują fragmenty biblijne: Jezusa kroczącego po wodzie, syna marnotrawnego, uzdrowienie trędowatego, również Świętą Rodzinę - jeden z tematów wielokrotnie ilustrowanych przez Rembrandta.
Charakter Rotterdamu jako miasta portowego jest uwidoczniona przez obecność czterech łodzi, umieszczonych po dwie w każdej z hal modlitw. Są one typowymi starymi żaglowcami: Oceaan, ’t Leven IS Strijd, i Anne-Trijntje Rietaak. Olbrzymie żagle i maszty wysokie do 16,5 metra są osadzone na drewnianej konstrukcji przedstawiającej kadłub łodzi. Za nimi pojawia się na projektorze Morze Północne. Łodzie te przypominają olbrzymie pomarańczowe skrzydła w Kościele Pojednania w Taizé. To wszystko, i świece, tworzy w ogromnych halach Ahoy atmosferę modlitwy.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.