Protestant na czele Papieskiej Akademii

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1978 roku, pochodzący ze Szwajcarii Werner Arber został mianowany przez Benedykta XVI prezesem Papieskiej Akademii Nauk. Po raz pierwszy na jej czele stanie naukowiec, nie będący członkiem Kościoła rzymsko-katolickiego. Mikrobiolog i genetyk Werner Arber należy do Kościoła reformowanego.

Z tej nominacji cieszy się Konferencja Biskupów Szwajcarii podkreślając, że jest to nie tylko wyraz wielkiego uznania dla szwajcarskiego mikrobiologa i genetyka, lecz również nadanie szczególnego znaczenia ekumenicznego tej placówce watykańskiej.

Urodzony 3 czerwca 1929 r. w Gränicher w Szwajcarii Werner Arber otrzymał wraz z Hamiltonem O. Smithem i Danielem Nathanswem 1978 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycie enzymów restrykcyjnych i ich zastosowanie w genetyce molekularnej. Jest członkiem Papieskiej Akademii Nauk od 1981 r., a do jej Rady należy od 1995 r.

Papieska Akademia Nauk istnieje od ponad 400 lat. Jest to towarzystwo naukowe, do którego należą powołani przez papieży wybitni przedstawiciele nauk matematycznych i przyrodniczych z różnych państw – w sumie 80 osób.

Obok prof. Arbera członkami Papieskiej Akademii jest ponad 20 innych laureatów Nagrody Nobla. Dobór naukowców pracujących dla Akademii dokonywany jest wyłącznie w oparciu o ich zasługi naukowe i etyczne, niezależnie od kraju pochodzenia czy wyznania.

Jest wśród nich trzech Polaków: ks. prof. Michał Heller – fizyk, kosmolog i filozof nauki z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Andrzej Szczeklik - profesor Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz matematyk, prof. Czesław Olech z Instytutu Matematyki Polskiej Akademii Nauk. Przez wiele lat w prezydium Akademii zasiadał zmarły w 2002 r. matematyk, prof. Stanisław Łojasiewicz.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama