Tydzień ekumenicznych podziałów

Dramatyczny i niesprzyjający ekumenizmowi przebieg miał w tym roku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Wielkiej Brytanii.

Na kilka dni przed jego rozpoczęciem w Anglii i Walii ustanowiono pierwszy ordynariat personalny dla byłych anglikanów i wyświęcono na katolickich kapłanów byłych biskupów Wspólnoty Anglikańskiej. Natomiast już w trakcie tygodnia pojawiły się nowe zapowiedzi grupowych konwersji pastorów i świeckich. Przedstawiciele Kościoła anglikańskiego zareagowali tym razem bardzo radykalnie.

Do największego skandalu doszło w czasie głównej ekumenicznej liturgii w Londynie, która miała miejsce w katolickiej katedrze westminsterskiej. O homilię poproszono dziekana anglikańskiej katedry św. Pawła, pastora Gilesa Frasera. Ten zaś poświęcił ją krytyce Benedykta XVI, oskarżając go m.in. o „grabież Wspólnoty Anglikańskiej”. Kontrowersyjną homilię poparł później bp Christopher Hill, odpowiedzialny w tamtejszym anglikanizmie za relacje ekumeniczne. Dodał, że Papież stawia w trudnej i niezręcznej sytuacji nie tylko anglikanów, ale też biskupów katolickich w Wielkiej Brytanii, którzy przyjęli jego decyzje bez entuzjazmu.

Napiętą sytuację usiłował załagodzić kard. Walter Kasper, który w ubiegłym tygodniu złożył wizytę prymasowi Wspólnoty Anglikańskiej abp. Rowanowi Williamsowi. Były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oświadczył nawet, że również dla niego święcenia byłych anglikańskich biskupów nie były bynajmniej dniem zwycięstwa, lecz pokuty.

Na tym nie koniec nowych podziałów w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. Dziś w Dublinie rozpoczęła się światowa narada krajowych i regionalnych prymasów Wspólnoty Anglikańskiej. Odbywające się co dwa lata spotkanie zbojkotowało 11 zwierzchników, czyli w praktyce niemal cała anglikańska Afryka, Azja i Ameryka Południowa, a zatem regiony, w których Kościół ten jest dziś najprężniejszy. Powodem bojkotu jest udział w spotkaniu biskupki Katharine Jefferts-Schori, prymasa Kościoła Episkopalnego w Stanach Zjednoczonych, który słynie z liberalnej postawy względem homoseksualizmu. W ostatnich dniach wielkie poruszenie wywołał na przykład „ślub” dwóch pastorek. Udzielił go im biskup Massachusetts, Thomas Shaw.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Kamil
  26.01.2011 05:25
  Ha, znak czasow!! Heretycy podnosza znow glowe w sprzeciwie przeciwko prawdzie, i Kosciolowi Chrystusowemu, degenerujac sie coraz bardziej we wlasnym falszu.Doprowadzili falszowanie nauki Chrystusowej juz daleko poza granice nawet pozorow trwania przy niej. "slub" pastorek z jednej strony, z drugiej protest, ze ludzie uciekaja z tej Sodomy , by znalesc schronienie w Rzymie. Pomrocznosc jasna.
 • gut
  26.01.2011 16:54
  Słowa Gilesa Frasera na temat grabieży odbieram jako zwykłą zazdrość i zawiść! Tamci którzy przyjęli gest Papieża są przecież dorośli więc chyba mają prawo do tego aby samodzielnie podjąć decyzję. Niby dlaczego to ma być moment na pokutę? Widocznie duchowni zadowalają się wzajemną serdecznością i to im wystarcza aby żyć wygodnie.
 • gut
  26.01.2011 16:56
  Co do tego bojkotu co sam bym się przyłączył a taką postawą i sami to bojkotują
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.