Ekumenicznie w Bangkoku

Pięćdziesięciu znaczących przedstawicieli Kościoła katolickiego, Światowej Rady Kościołów i Światowego Aliansu Ewangelikalnego spotyka się w dniach 25-28 stycznia w Bangkoku, aby sfinalizować prace nad przygotowywaną od kilku lat ekumeniczną strategią misyjną w kontekście dialogu międzyreligijnego.

Początki współpracy ówczesnego watykańskiego Sekretariatu ds. Niechrześcijan i Programu Współpracy i Dialogu Międzyreligijnego sięgają 1977 r. Obecny projekt, znany jako „Świadectwo chrześcijańskie w wieloreligijnym świecie: rekomendacje do kodeksu postępowania”, prowadzony jest w trzech etapach od 2006 r.

W Lariano we Włoszech odbyły się wówczas międzyreligijne konsultacje nt. nawróceń z udziałem 27 przedstawicieli buddyzmu, chrześcijaństwa, hinduizmu, islamu, judaizmu i afrykańskiej religii joruba. Drugi etap w 2007 r. obejmował międzychrześcijańską konsultację w Tuluzie we Francji, z udziałem 39 chrześcijan różnych wyznań, nt. etycznych aspektów nawróceń.

Trzecią, finałową fazę projektu, rozpoczęły cztery spotkania w Genewie i Rzymie w latach 2009-2010 między przedstawicielami Papieskiej Rady i ŚRK, w czasie których przygotowano projekt dokumentu nt. działalności misyjnej, prowadzonej z poszanowaniem wyznawców innych religii. Chodzi o to, aby w sytuacji, gdy istnieją różne wyznania chrześcijańskie, ewangelizacja przebiegała w harmonii i pokoju z innymi, dla wspólnego dobra.

Podczas spotkania w Bangkoku przywódcy religijni dokończą prace nad dokumentem, który ma być ogłoszony w marcu br.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.