Finowie odchodzą z Kościoła?

"Finowie odchodzą z Kościoła". Pod takim tytułem, tylko bez znaku zapytania (?), Polska Agencja Prasowa i inne agencje, także kościelne, jak również strony internetowe już po raz drugi 3 I 2011 doniosły, że w Finlandii kraju od Reformacji luterańskim, w którym obecnie 78,1 procent mieszkańców, tj. 4,2 miliona wiernych należy do Fińskiego Ewangelicko – Luterańskiego Kościoła, dzieje się źle, wierni masowo odchodzą od Kościoła.

Finowie odchodzą z Kościoła?   Biskup ze swoimi księżmi W związku z ukończeniem w marcu 2010 r. przez biskupa misyjnego Arno Olssona 80 – tego roku życia, zrezygnował on z dniem 27 marca 2010 r. z dalszego pełnienia obowiązków biskupa ordynariusza Misyjnej Prowincji. Na jego miejsce nowym Misyjnym Biskupem wybrany został przez Konwent Misyjnej Prowincji w dniu 14 listopada 2009 r. dyrektor misyjnej organizacji zwanej „Evangelisk-Luthersk Mission - Bibeltrogna Vänner“ („Ewangelicko – Luterańska Misja – przyjaciół wiernych Biblii) Roland Gustafsson (57).

Organizacja ta zajmuje się pracą misyjną w następujących krajach: Kenia, Etiopia, Erytrea i Peru. Wybrany biskup – elekt ukończył studia teologiczne w Oslo, ale nie był jednak ordynowany na księdza. Z tego powodu jego oraz kandydata teologii Andersa Alapää ordynacja na księży luterańskich odbyła się 16 stycznia 2010 r. i dokonał jej biskup Arno Olsson.

Ks. Roland Gustafsson został natomiast konsekrowany na misyjnego biskupa w dniu 27 marca 2010 r. w Göteborg przez przechodzącego w stan spoczynku biskupa Arno Olssona oraz wiernego przyjaciela Misyjnej Prowincji kenijskiego arcybiskupa Waltera Obare Omwanza w asyście pozostałych biskupów misyjnych oraz innych biskupów luterańskich posiadających episkopalną sukcesję apostolską, m.in. niemieckiego emerytowanego Biskupa SELK-u  ks. biskupa dr. Jobsta Schöne (1985 – 1997). 

W roku 1999 powstała w Finlandii „Fundacja Lutra” dla konfesyjnych luteran. „Fundacja Lutra” stale rośnie i w tej chwili posiada już w 21 miastach fińskich swoje miejsca kultu, w których odprawiane są regularne nabożeństwa luterańskie w duchu konfesyjnym, a nie liberalnym. Dla Fundacji Lutra wchodzącej w skład szwedzkiej Misyjnej Prowincji został wybrany biskup pomocniczy biskupa misyjnego w osobie 75 – letniego, emerytowanego (od 1995) fińskiego księdza Matti Väisänen, który w latach 1961 – 1963  studiował m.in. w „Lutheran Church - Missouri Synod Concordia Theological”, oraz na Uniwersytecie w Helsinkach gdzie uzyskał doktorat z teologii.

Był fińskim proboszczem, a od roku 1967 Generalnym Sekretarzem Ewangelicko-Luterańskiej Misji w Finlandii. Jest autorem 20 książek i setek artykułów w  języku fińskim, był redaktorem „Dziennika Misjologicznego”.  Tak więc w dniu 20 marca 2010 r. odbyła się konsekracja biskupa elekta Matti Väisänena, której dokonał Biskup Ordynariusz Misyjnej Prowincji biskup Arne Olsson. Współkonsekratorem był arcybiskup Walter Obare i inni biskupi misyjni.

Sam Arcybiskup Walter Obare był w roku 2002 konsekrowany na biskupa przez arcybiskupa Kościoła Ewangelicko – Luterańskiego w  Tanzanii, Samsona Mushemba, a jednym z współkonsekratorów Waltera Obare był wspomniany już fiński biskup Olavi Rimpiläinen, Biskup Diecezji Oulu, który w roku 2000 przeszedł na emeryturę.

Biskup Olavi Rimpilainen był także w dniu 3 maja 1991 r w Warszawie w kościele Św. Trójcy współkonsekratorem księdza biskupa dr. Jana Szarka.  

Biskup Olavi Rimpiläinen  był zdecydowanym przeciwnikiem ordynacji kobiet i nie ordynował w czasie swego posługiwania biskupiego żadnej kobiety.

Gdy Fiński Kościół ekskomunikował biskupa Matti Väisänena zarzucając mu, że przywłaszczył sobie godność i insygnia biskupie, wtedy on odpowiedział na piśmie, że został konsekrowany przez prawowitych luterańskich biskupów, których sukcesja apostolska sięga do Szwecji i Finlandii, a ponadto napisał: „Jestem luterańskim biskupem, gdyż zostałem we właściwy sposób (rite vocatus) powołany i właściwie konsekrowany na urząd biskupa, nie używam  zewnętrznych insygniów biskupich w jakikolwiek sposób bez uzasadnienia, w świetle Prawa Kościoła. Jestem biskupem luterańskim.”

Tak więc, ci Finowie i Szwedzi, którzy z różnych względów oficjalnie występują ze swego Narodowego Kościoła znajdują duchową opiekę również w luterańskim „Kościele” jakim jest Prowincja Misyjna, która nie chce zerwać zupełnych kontaktów ze swoimi Kościołami Narodowymi, ani z żadnym luterańskim Kościołem na świecie.

(Ks. Jan Gross)

 

 

 

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |