Obchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej

We wtorek przypada cerkiewna uroczystość Spotkania Pańskiego. Od prawie dwudziestu lat obchodzone jest w tym dniu święto młodzieży prawosławnej, proklamowane przez liderów Syndesmosu - największej na świecie federacji prawosławnych bractw i szkół teologicznych.

Święto Spotkania Pańskiego przypada w kalendarzu liturgicznym Cerkwi 15 lutego. Upamiętnia to, iż po czterdziestu dniach od narodzin Jezus został po raz pierwszy przyniesiony do świątyni. Proklamowanie święta młodzieży właśnie w tym dniu oznacza jej symboliczne wejście do wspólnoty prawosławnej.

Dlatego we wtorek w cerkwiach widać dzieci i młodzież. W Białymstoku uroczystości w katedrze pw. Św. Mikołaja przewodniczył ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub. Wzięły w niej udział m.in. dzieci z działającej w mieście niepublicznej prawosławnej szkoły podstawowej.

Z okazji święta, cerkiewne organizacje młodzieżowe organizują cykle imprez i spotkań, odbywają się okolicznościowe nabożeństwa. Białostoccy działacze Bractwa Młodzieży Prawosławnej takie spotkanie zorganizowali w minioną sobotę w Supraślu. Były modlitwy, wykład na temat sekt i symboli antychrześcijańskich, a potem wspólne ognisko.

We wtorek odbywa się w cerkwiach kwesta na rzecz Bractwa, które w rocznym kalendarzu ma m.in. pielgrzymki na Świętą Górę Grabarkę, akcję letniego wypoczynku i imprezy sportowe. We wrześniu Bractwo chce zorganizować międzynarodową konferencję w ramach Światowej Federacji Chrześcijan Studentów. W planach jest także remont ośrodka Bractwa w Białowieży.

Syndesmos, który w 1992 roku proklamował święto prawosławnej młodzieży, został utworzony w 1953 roku. Jest największą organizacją prawosławną i jedną z największych na świecie chrześcijańskich organizacji młodzieżowych. Skupia ponad 120 prawosławnych organizacji młodzieżowych i szkół teologicznych z kilkudziesięciu krajów. Organizacja działa na rzecz integracji młodzieży z różnych krajów, m.in. organizując spotkania, szkolenia, konferencje i obozy.

W Polsce do Syndesmosu należą: Bractwo Młodzieży Prawosławnej oraz Wyższe Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie. 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.