Apel gruzińskiego patriarchy

Do otwartego dialogu między Rosją i Gruzją wezwał zwierzchnik gruzińskiego Prawosławia katolikos-patriarcha Ilia II.

Apel ten skierował przed prawdopodobną wizytą delegacji gruzińskiego prawosławia w Moskwie. Napięcia między obu krajami na nowo nasiliły się po niedawnej wojnie o Osetię Południową.

„Zwracam się do szefów obu państw i wzywam ich do przejawienia mądrości i męstwa, do rozpoczęcia dialogu na wszystkich poziomach, żeby rozpatrzeć i rozwiązać nawarstwione problemy” – czytamy w oświadczeniu zwierzchnika gruzińskiego prawosławia, rozpowszechnionym w mediach przed zbliżającą się wizytą w Moskwie delegacji tego Kościoła.

W oświadczeniu patriarcha gruziński podkreślił, że z powodu nieuregulowanych konfliktów i problemów na Kaukazie trwa napięcie „podgrzewające wzajemny brak zaufania”.

W zakończeniu Ilia II zaapelował: „Powinniśmy dołożyć maksymalnych wysiłków, żeby nie dopuścić do pogłębienia negatywnych procesów. Powinniśmy wyciągnąć wnioski z lekcji przeszłości i patrzeć w przyszłość, szanując interesy naszych narodów i krajów”.

Na ewentualnym spotkaniu międzyprawosławnym najprawdopodobniej poruszono by m.in. sporne kwestie związane z ustanowieniem jurysdykcji kościelnej na terenach Południowej Osetii i Abchazji, oderwanych od Gruzji w wyniku zbrojnego konfliktu gruzińsko-rosyjskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.