Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej przyjedzie do Polski

Spodziewamy się pod koniec marca wizyty w Polsce Ekumenicznego Patriarchy Konstantynopola Bartłomieja; dziękujemy za przyjęcie zaproszenia prezydenta Andrzeja Dudy - przekazał we wtorek szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

"Bardzo dziękujemy Jego Świątobliwości Patriarsze Ekumenicznemu Bartłomiejowi za przyjęcie zaproszenia Andrzeja Dudy, natychmiastową gotowość do wizyty w Polsce i wsparcie dla naszych ukraińskich braci" - napisał prezydencki minister na Twitterze.

Poinformował, że wizyta patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I spodziewana jest pod koniec marca. Szef BPM podziękował też polskiej ambasadzie w Turcji.

W połowie lutego patriarcha Bartłomiej I apelował o pokój i modlitwę w tej intencji. Podkreślał wówczas, że "mamy obowiązek jednoznacznie przeciwstawić się możliwości wybuchu wojny w Europie, wynikającej z agresywnej retoryki i militaryzacji na granicy między Rosją a Ukrainą".

Po tym gdy 24 lutego Rosja rozpoczęła napaść na Ukrainę, patriarcha Bartłomiej I zaapelował z zakończenie wojny i natychmiastowe powstrzymanie wszelkich aktów przemocy. Wyraził też solidarność oraz poparcie dla Cerkwi Prawosławnej Ukrainy i dla narodu ukraińskiego.

Ekumeniczny Patriarchat Prawosławny z siedzibą w Stambule zajmuje miejsce honorowe wśród autokefalicznych Kościołów prawosławnych, ale nie ma jurysdykcji nad ich zwierzchnikami. Większość tych Kościołów rządzi się bowiem za pośrednictwem własnych patriarchatów, a Bartłomiej I jest "pierwszym wśród równych" w gronie patriarchów. Ekumeniczny (powszechny) patriarcha Konstantynopola pośredniczy natomiast w sporach między Kościołami i występuje z inicjatywami o znaczeniu ogólnoprawosławnym.

W styczniu 2019 r. Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I wydał tomos o autokefalii Cerkwi Prawosławnej Ukrainy - akt niezawisłości Cerkwi Prawosławnej Ukrainy.

Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopolitański wszczął procedurę uznania autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego jesienią 2018 r. W grudniu 2018 r. zwołany w Kijowie Sobór Zjednoczeniowy wyłonił Epifaniusza (Dumenkę) na zwierzchnika niezależnej od Rosji autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy. Wcześniej jedyną uznawaną za kanoniczną Cerkwią na Ukrainie była związana z Rosją Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, POLITYKA