Niedziela pojednania

Rosyjskie prawosławie przeżywa dzisiaj niedzielę pojednania (proszczionnoje waskriesienije), która poprzedza rozpoczynający się jutro Wielki Post. Niedziela pojednania zamyka także tydzień zwany masliennicą.

W liturgii prawosławnej każdy kolejny dzień masliennicy odzwierciedla kolejne tygodnie Wielkiego Postu. Czytania liturgiczne pokazują los człowieka po upadku grzechu pierworodnego oraz dalszą jego drogę w wymiarze eschatologicznym. W trakcie masliennicy wierni prawosławni nie spożywają już pokarmów mięsnych. Jedzą ryby, wyroby nabiałowe, szczególnie bliny – naleśniki z kawiorem lub konfiturami. W trakcie Wielkiego Postu, spożywanie ich jest już niedopuszczalne.

Niedziela pojednania jest momentem, w którym wierni proszą siebie nawzajem o przebaczenie, aby w poniedziałek rozpocząć praktyki pokutne Wielkiego Postu z czystym sercem.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.