Renovabis kończy współpracę z rosyjskim prawosławiem

Schwartz zakwestionował możliwość współpracy z Patriarchatem Moskiewskim, którego zwierzchnikiem jest Cyryl.

Dyrektor wykonawczy niemieckiej katolickiej organizacji pomocy dla Europy Wschodniej Renovabis, Thomas Schwartz, nie wyobraża już sobie współpracy z rosyjskim patriarchą prawosławnym Cyrylem – stwierdził to w piątek 22 kwietnia w wywiadzie dla Verlagsgruppe Bistumspresse.

Schwartz zakwestionował również możliwość współpracy z Patriarchatem Moskiewskim, którego zwierzchnikiem jest Cyryl. Wskazał, iż warunkiem udzielenia pomocy ze strony niemieckiego Kościoła katolickiego jest wspólnota wartości. „Będziemy musieli bardzo uważnie rozważyć, z kim możemy współpracować ekumenicznie w przyszłości” – zaznaczył. Jednocześnie podkreślił, że Renovabis ma licznych katolickich partnerów w Rosji i na Białorusi, których należy nadal wspierać. „W tej chwili wciąż szukamy sposobów na udzielenie tej pomocy. Ale staje się to o wiele trudniejsze” – powiedział.

Na pytanie, czy w obliczu rosyjskiego terroru wojennego nie wydaje mu się czasem, że praca tego dzieła w ciągu ostatnich 30 lat poszła na marne, Schwartz stanowczo zaprzeczył. „Nasze zaangażowanie naprawdę się opłaciło, choćby dlatego, że władca na Kremlu zdaje sobie sprawę, że nie tak łatwo jest podbić ten kraj”. Stało się tak, ponieważ zainwestowano „w ludzi, w serca, w umysły”. „Ludzie odetchnęli wolnością – i teraz chcą bronić tej wolności przed tym człowiekiem, który mówi o denazyfikacji, ale w rzeczywistości sam jest faszystą” – powiedział dyrektor wykonawczy Renovabis.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| RENOVABIS