Prawosławni mogą już śpiewać kolędy

Świętem Wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni wierni Kościoła prawosławnego rozpoczęli w niedzielę okres bożonarodzeniowy. Od tego dnia mogą już śpiewać kolędy, a w czasie nabożeństw występują motywy świąteczne.

Według kalendarza juliańskiego, z którego polska Cerkiew formalnie korzysta przy ustalaniu dat świąt religijnych, Boże Narodzenie wiernych Kościoła wschodniego rozpocznie się wigilią 6 stycznia (mowa o dacie w powszechnym kalendarzu gregoriańskim, używanym też w Polsce), czyli trzynaście dni po świętach w Kościele katolickim.

Prawosławne Święto Wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni (Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny) jest jednym z dwunastu najważniejszych w cerkiewnym kalendarzu liturgicznym.

Ustanowione zostało prawdopodobnie w IV w. (wtedy pojawiają się pierwsze wzmianki o nim) i wiąże się z wydarzeniem, którego nie opisano w Ewangelii, ale znane jest z opisów tradycji i tekstów apokryficznych, kiedy to trzyletnią Maryję rodzice postanowili poświęcić Bogu i uroczyście wprowadzili ją do świątyni jerozolimskiej.

Duchowni podkreślają, że ta symbolika pokazująca, iż - tak jak Maryja pokonywała kolejne stopnie schodów tej świątyni - tak wierni Kościoła prawosławnego pokonują przeciwności i rozwijają się duchowo, by dostąpić zbawienia. Święto ma też pokazywać rodzicom, że dzieci od najmłodszych lat powinny uczestniczyć w życiu religijnym, uczęszczać na nabożeństwa i katechezy.

Stanowi też ono początek okresu bożonarodzeniowego. W cerkwiach usłyszeć już można teksty liturgiczne mówiące o Bożym Narodzeniu, można też śpiewać kolędy. Obchodom święta w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku, stolicy regionu gdzie są największe w kraju skupiska wiernych Cerkwi, przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.

Od 28 listopada w Kościele prawosławnym trwa post, przygotowujący duchowo do Świąt Bożego Narodzenia. Zwany jest filipowym (nazwa postu pochodzi od apostoła Filipa; zaczyna się po dniu pamięci o nim), trwa 40 dni i jest dłuższy od adwentu u katolików.

Hierarchowie polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce w poprzednim spisie powszechnym (danych ze spisu przeprowadzonego w 2021 roku jeszcze nie ma) zadeklarowało 156 tys. osób.

Przyjmuje się, że centrum prawosławia jest województwo podlaskie - to tam są największe w kraju skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

«« | « | 1 | » | »»