Uwolniony kapłan, porwany w Nigerii 6 dni temu

Proboszcz parafii Chrystusa Króla, Ezinnachi-Ugwaku, w Okigwe w stanie Imo, ks. Jude Kingsley Maduka został uprowadzony 19 maja.

Jak podaje – za Agencją Fides – „Avvenire”, największy włoski dziennik katolicki, tylko między 2021 a 2022 rokiem w diecezji Okigwe zostało porwanych 5 księży.

„Porywacze najprawdopodobniej uwolnili ks. Madukę w wyniku działalności poszukiwawczej policji” – zaznacza gazeta. Z uwolnienia cieszą się także członkowie Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, choć utrzymują, że „przemysł porwań nadal pracuje na pełnych obrotach, bez skutecznego przeciwdziałania ze strony właściwych władz. Cenę płacą całe wspólnoty chrześcijańskie, żyjąc w ciągłym zagrożeniu przestępczością”.

Księdza Madukę porwano w wiosce Ogii, podczas gdy przygotowywał się do odprawiania Mszy św. „Plaga porwań dla okupu szerzy się na większości terytorium Nigerii. Jeśli chodzi o stan Imo, w którym znajduje się diecezja Okigwe, oś drogowa Enugu–Port Harcourt, na odcinku między Enugu i Okigwe, jest jednym z obszarów, gdzie z niejaką częstotliwością dochodzi do porwań kierowców” – zaznacza „Avvenire”.

Co do porywaczy, oprócz lokalnych bandytów, na terenie stanu Imo grasują także gangi pasterzy Fulani, którzy nie pochodzą z tego terenu, ale bezproblemowo się po nim przemieszczają, unikając kontroli władz. „Wzbudzają tym samym wątpliwości, czy z nimi nie współpracują” – sugeruje gazeta.

«« | « | 1 | » | »»