Za ofiary katastrofy czarnobylskiej sprzed 25 lat modlił się w Kijowie i Czarnobylu prawosławny patriarcha moskiewski i Wszechrusi, Cyryl.
W nocy z wtorku na środę pod pomnikiem ,,Bohaterów Czarnobyla” na terenie kompleksu świątynnego św. Michała Archanioła-Archistratega w kijowskiej dzielnicy – Darnicy patriarcha odprawił panichidę, jak nazywa się prawosławne nabożeństwo żałobne. Na uroczystość przybyli premier Ukrainy Nikołaj Azarow i hierarchowie prawosławni, stojący na czele eparchii (diecezji) ukraińskich, rosyjskich i białoruskich, położonych w rejonie skażenia.
W kazaniu zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) wymienił nazwiska strażaków, żołnierzy i innych likwidatorów katastrofy, dodając, że „dziś ludzie ci przeszli do wieczności i są u Boga”. „To właśnie śmierć jest bramą do wieczności i przejść przez nią musi każdy” – dodał mówca.
Podkreślił, że „wśród ludzi żyje pamięć o tych, którzy zostawiają ślad w życiu żyjących, a najtrwalszy ślad pozostawiają ci, którzy duszę swą oddają za bliźnich”. „I my dzisiaj pochylamy się w szczerej i gorącej modlitwie. Niech Wszechmiłosierny Pan przyjmie ich do swych niebieskich mieszkań” – życzył patriarcha.
Rzecz znamienna, że wspomniany kompleks świątynny zaczęto budować w 1988 jako pierwszą nową cerkiew na Ukrainie po rewolucji bolszewickiej 1917. I właśnie na terenie kościelnym wzniesiono pomnik-memoriał z pamiątkowym dzwonem, wokół którego rozmieszczono 28 płyt z nazwiskami pierwszych poległych. Po nabożeństwie o godz. 1.23 i 40 sekund, czyli w chwili, gdy doszło do wybuchu w elektrowni czarnobylskiej, zaczął on bić – w sumie rozległo się 25 uderzeń na pamiątkę tyluż lat od tamtego wydarzenia.
„Co roku przychodzimy tutaj, aby uczcić pamięć swych bliskich. Wszyscy pochodzimy z rejonu Prypeci [gdzie doszło do katastrofy – KAI], a teraz mieszkamy w Kijowie” – powiedziała rosyjskiej agencji prasowej ITAR-TASS Walentina Nikiszowa, która również uczestniczyła w panichidzie. Dodała ze smutkiem, że w wyniku tragedii czarnobylskiej ciężko zachorował jej mąż i zmarł w trzy lata później.
W środę rano uroczystości upamiętniające tamtą tragedię rozpoczęły się bezpośrednio w samym Czarnobylu. Patriarcha odprawił tam litiję (krótsze od panichidy nabożeństwo żałobne) za dusze likwidatorów skutków katastrofy pod poświęconym im pomnikiem. Znajduje się on obok betonowego sarkofagu awaryjnego, pokrywającego uszkodzony reaktor. Ponieważ w tym miejscu poziom promieniowania nadal przekracza 50-60 razy dopuszczalne normy, nabożeństwo było krótkie – niespełna kwadrans. Stamtąd zwierzchnik RKP udał się do cerkwi św. Eliasza, działającej w Czarnobylu od 2001, gdzie odprawił nabożeństwo wielkanocne. Uczestniczyli w nim hierarchowie prawosławni oraz prezydenci Ukrainy i Rosji Wiktor Janukowycz i Dmitrij Miedwiediew.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.