X lat Europejskiej Karty Ekumenicznej

Chrześcijanie w Europie świętują 10-lecie Karty Ekumenicznej. Bilansowi owoców tego dokumentu poświęcone zostanie europejskie seminarium, które odbędzie się 9 maja w szwajcarskim Fryburgu.

Karta została podpisana w Strasburgu 22 kwietnia 2001 r. i była reakcją na kryzys ekumeniczny po wydaniu rok wcześniej deklaracji Dominus Iesus Kongregacji Nauki Wiary kierowanej przez kard. Josepha Ratzingera. Wielu protestantów poczuło się wówczas urażonych watykańskim dokumentem, oświadczając zarazem, że stawia on pod poważnym znakiem zapytania przyszłość ekumenicznych relacji z Kościołem katolickim. Pośród tych nieporozumień europejskie Kościoły i Wspólnoty kościelne postanowiły potwierdzić wolę kontynuowania dialogu pomimo trudności, co znalazło wyraz właśnie w Karcie Ekumenicznej. Podpisali ją przewodniczący dwóch europejskich instytucji reprezentujących katolickie episkopaty (CCEE) oraz niekatolickie Kościoły i Wspólnoty kościelne (KEK). To również przedstawiciele tych samych organizacji będą w najbliższy poniedziałek dyskutować o sukcesach i porażkach ekumenizmu na Starym Kontynencie w minionej dekadzie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.