Kalwini opuszczaja Genewę

Światowa Wspólnota Kościołów Reformowanych (skrót nazwy angielskiej WCRC) przenosi swą siedzibę z Genewy do Hanoweru - poinformował w poniedziałek sekretarz generalny WCRC Setri Nyomi, cytowany przez austriacką katolicką agencję prasową Kathpress.

Nyomi wypowiedział się na ten temat w kuluarach odbywającego się w nadbałtyckiej miejscowości wypoczynkowej Timmendorfer Strand w Szlezwiku-Holsztynie synodu Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD). Za przenosinami opowiedziały się ponad dwie trzecie członków władz WCRC. Krok ten okazał się konieczny w sytuacji, gdy koszty funkcjonowania w Genewie nadmiernie wzrosły w rezultacie wysokiego kursu franka szwajcarskiego.

Z podobnymi problemami finansowymi borykają się mające siedziby również w Genewie Ekumeniczna Rada Kościołów i Światowa Federacja Luterańska. Także ekumeniczna Konferencja Kościołów Europejskich planuje przeprowadzkę z Genewy do Brukseli.

Wspólnota ma przenieść się do Hanoweru 1 stycznia 2014 roku. Według Nyomi dzięki temu będzie można corocznie zaoszczędzić 166 tys. euro z opiewającego na łącznie 1,4 mln euro budżetu.

Założona w 2010 roku WCRC skupia 226 protestanckich Kościołów reformowanych, prezbiteriańskich, kongregacjonalistycznych i unijnych ze 108 państw.

«« | « | 1 | » | »»