Michael Jackson poprowadzi ekumeniczną liturgię

Znany jest już wstępny program 50. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Odbędzie się on już za rok, w dniach 10-17 czerwca 2012 r. w Dublinie pod hasłem: „Komunia z Chrystusem i między nami”.

Kongres rozpocznie się Mszą św. w uroczystość Bożego Ciała, obchodzoną w Irlandii w niedzielę, 10 czerwca, pod przewodnictwem legata papieskiego. Każdy kolejny dzień będzie miał swój temat. 11 czerwca będzie skoncentrowany wokół odkrywania i świętowania komunii poprzez chrzest, czego wyrazem będzie „ekumeniczna liturgia słowa i wody” pod przewodnictwem anglikańskiego arcybiskupa Dublina, Michaela Jacksona. 12 czerwca to kongresowy Dzień Rodziny, dlatego odkrywanie komunii dokonywać się będzie w małżeństwie i rodzinie. 13 czerwca poświęcony będzie odkrywaniu i świętowaniu posług w Kościele, zarówno duchownych, jak i świeckich, zaś wieczorem odbędzie się procesja eucharystyczna.

14 czerwca uczestnicy kongresu odkrywać będą „wyzwanie odbudowy komunii poprzez sprawiedliwość i pojednanie”, a ośrodkiem tego dnia będzie „liturgia pojednania”. 15 czerwca rozważanie będzie „doświadczenie cierpienia i jego potencjał dla ludzi wykluczonych i osamotnionych”, świętowana będzie „komunia poprzez uzdrowienie” i odprawiona zostanie Msza św. połączona z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Wreszcie 16 czerwca odkrywane i świętowane będzie słowo Boże, które żywi kościelną komunię, zaś bohaterką dnia będzie Maryja jako „słuchaczka słowa par par excellence”.

Wszystkie wydarzenia kongresowe odbywać się będą na terenie Królewskiego Towarzystwa Dublińskiego (Royal Dublin Society) w południowo-wschodniej części irlandzkiej stolicy. Natomiast końcowa Msza św., zwana Statio Orbis, zostanie odprawiona na stadionie Croke Park w północno-wschodniej części miasta.

Obok modlitw, Mszy św., warsztatów tematycznych, świadectw i katechez, planowane są także wydarzenia kulturalne.

Na kongresie spodziewany jest Benedykt XVI. Stolica Apostolska nie potwierdziła jeszcze udziału papieża w tym wydarzeniu. Jednak przekonanie o możliwej wizycie Ojca Świętego potwierdzają władze Republiki Irlandii oraz rząd Irlandii Północnej, należącej do Zjednoczonego Królestwa. Benedykt XVI odwiedziłby zatem dwa państwa, na które Zielona Wyspa jest podzielona, a wizyta miałaby charakter ekumeniczny.

Patronami 50. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego zostali: św. Kolumban, św. Maria MacKillop i bł. Małgorzata Ball. Patron Irlandii, św. Kolumban (ok. 540-615) znany jest ze swej działalności misyjnej w średniowiecznej Europie. Św. Maria MacKillop (1842-1909), córka szkockich imigrantów w Australii, zajmowała się wychowywaniem młodzieży. Bł. Małgorzata Ball (1515-1584), Irlandka, była męczennicą za wiarę w czasach królowej Elżbiety I.

Tradycyjnie Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny zostanie poprzedzony kongresem teologicznym, który odbędzie się w dniach 6-8 czerwca na Papieskim Uniwersytecie w Maynooth koło Dublina.

Przygotowaniem Kościoła w Irlandii do 50. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego będzie tegoroczny Krajowy Kongres Eucharystyczny w dniach 25-26 czerwca w sanktuarium maryjnym w Knock w północno-zachodniej części kraju.

Więcej informacji nt. 50. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego można znaleźć na jego stronie internetowej (http://www.iec2012.ie).

«« | « | 1 | » | »»