Noc w muzeum... protestantyzmu

Dziś w nocy z 27 na 28 maja zwiedzać będzie można Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie. Jedno z dwóch takich miejsc w Polsce będzie dostępne dla wszystkich w ramach Cieszyńskiej Nocy Muzeów. Motywem przewodnim tegorocznej edycji imprezy jest książka.

Jak poinformował rzecznik Kościoła luterańskiego w Polsce, ks. Wojciech Pracki, oprócz wystawy stałej pt. „Z dziejów luteranizmu na Śląsku Cieszyńskim” otwarta będzie również wystawa czasowa poświęcona Bibliotece i Archiwum im. Bogumiła Rudolfa Tschammera. Zaprezentowane zostaną między innymi: inkunabuł, najstarsza Biblia w zbiorach parafii, wydana w Norymberdze w 1483 roku, z drzeworytowymi ilustracjami, ręcznie malowanymi, ponadto największa w zbiorach Biblia o wymiarach 44,5 na 31 na 15 cm, a z rękopisów archiwalnych zobaczyć będzie można odpis pokoju westfalskiego z 1648 roku kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-1648), odpis dokumentu erekcyjnego Kościoła Jezusowego z 1710 roku sporządzonego przez ks. Jana Muthmanna oraz rękopiśmienną postyllę Grzegorza z Żarnowca z XVII wieku. Natomiast w związku z 300-leciem urodzin imiennika zborowej Biblioteki, Bogumiła Rudolfa Tschammera, zostaną zaprezentowane niektóre dzieła z jego księgozbioru podarowanego parafii w 1787 r.

Wystawa mieści się na drugim piętrze ewangelickiego kościoła Jezusowego w Cieszynie, będzie otwarta w godzinach od 19.00 do 1.00. Szczegóły na www.biblioteka.cieszyn.org.pl

Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie otwarto 29 marca 2009 roku. To druga w Polsce placówka tego rodzaju. Powstała ona w niewykorzystanej dotąd części Kościoła Jezusowego – największej świątyni luterańskiej w Europie Środkowo-Wschodniej. Pomieszczenia na ekspozycje zostały oddzielone od reszty kościoła i wyremontowane. Turyści mogą zobaczyć tu m.in. fotel, na którym siedział podczas wizyty w 1880 r. w Kościele Jezusowym cesarz Franciszek Józef I. Znalazły się tu także odrestaurowany zabytkowy klęcznik, kilkukilogramowy zamek z drzwi kościoła z datą 1714, stare księgi z parafialnej biblioteki. Wśród zgromadzonych eksponatów jest również szpic laski, którą w 1709 r. w miejscu obecnej świątyni zatknął cesarski wysłannik hrabia Ludwik Zinzendorf jako znak łaski i zezwolenia na budowę kościoła. Obok znajdują się stare naczynia liturgiczne, wielkie skarbony z XVIII w., zeszyty z dawnych wieków i dzienniczki uczniów szkoły ewangelickiej.

Powstanie muzeum było możliwe dzięki wsparciu ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, związanego z realizacją projektu „Ochrona i konserwacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego”. Kwota dotacji wyniosła około 1,6 mln zł.

Na Śląsku Cieszyńskim żyje połowa z około 80 tysięcy polskich luteran. Diecezja cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jest najliczniejszą w Polsce. Na świecie jest ponad 63 mln luteran.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.