Niezadowolenie patriarchatu

Kościół prawosławny Gruzji stanowczo sprzeciwia się ustawie nadającej publiczną osobowość prawną mniejszościowym wspólnotom religijnym.

Oświadczenie w tej sprawie wydał gruziński patriarchat. Jego zdaniem nowe ustawodawstwo może wyrządzić w przyszłości znaczące szkody Kościołowi i państwu.

Chodzi o przegłosowaną 5 lipca w parlamencie w Tbilisi ustawę nadającą status publicznej osoby prawnej Kościołom i innym wspólnotom religijnym. Pozwala to na m.in. na prowadzenie niezależnej działalności politycznej, społecznej, oświatowej i kulturalnej. Nie dotyczy to gruzińskiej Cerkwi prawosławnej posiadającej osobny uprzywilejowany status prawny, którego nie narusza nowa ustawa. Podkreślają to zwolennicy krytykowanych zmian prawnych. Z kolei patriarchatowi zależało na maksymalnym ograniczeniu liczby wspólnot objętych publiczną osobowością prawną. Poza wiernymi Kościoła prawosławnego Gruzji najliczniejsze mniejszości religijne stanowią tam muzułmanie, żydzi, katolicy i prawosławni innych patriarchatów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama