Niezadowolenie patriarchatu

Kościół prawosławny Gruzji stanowczo sprzeciwia się ustawie nadającej publiczną osobowość prawną mniejszościowym wspólnotom religijnym.

Oświadczenie w tej sprawie wydał gruziński patriarchat. Jego zdaniem nowe ustawodawstwo może wyrządzić w przyszłości znaczące szkody Kościołowi i państwu.

Chodzi o przegłosowaną 5 lipca w parlamencie w Tbilisi ustawę nadającą status publicznej osoby prawnej Kościołom i innym wspólnotom religijnym. Pozwala to na m.in. na prowadzenie niezależnej działalności politycznej, społecznej, oświatowej i kulturalnej. Nie dotyczy to gruzińskiej Cerkwi prawosławnej posiadającej osobny uprzywilejowany status prawny, którego nie narusza nowa ustawa. Podkreślają to zwolennicy krytykowanych zmian prawnych. Z kolei patriarchatowi zależało na maksymalnym ograniczeniu liczby wspólnot objętych publiczną osobowością prawną. Poza wiernymi Kościoła prawosławnego Gruzji najliczniejsze mniejszości religijne stanowią tam muzułmanie, żydzi, katolicy i prawosławni innych patriarchatów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.