Ks. John Schott nie żyje

– Odszedł człowiek niespotykanej wspaniałomyślności i ogromnej życzliwości. Nie tylko wyjaśniał Pismo, ale był również nauczycielem wiary, której głębia i prostota sprawiała, że doktryna chrześcijańska pozostawała żywa na wiele różnych nowych sposób – napisał w oświadczeniu arcybiskup Canterbury Rowan Williams, zwierzchnik Kościoła Anglii.

Ks. dr John Stott, anglikański teolog i jeden z pionierów ruchu ewangelikalnego, zmarł w wieku 90 lat. Zgon nastąpił w domu spokojnej starości dla anglikańskich duchownych w Lingfield. Otoczony był przez rodzinę i przyjaciół. – Odszedł spokojnie słuchając Pisma Świętego oraz Mesjasza G. F. Haendla – powiedzieli.

Bez przesady można powiedzieć, że John Stott był człowiekiem-instytucją ewangelikalnego chrześcijaństwa, ale także poza nim. Aktywnie angażował się w działalność teologiczną (był autorem 50 książek) oraz duszpasterską. Jego talent i wiedzę doceniali chrześcijanie, należący do różnych Kościołów. Ogromne znaczenie miało również jego zaangażowanie na rzecz międzynarodowego ruchu ewangelikalnego – to on tworzył jeden z najważniejszych dokumentów ruchu ewangelikalnego jak np. Zobowiązanie z Lozanny (1974) oraz Manifest z Manili (1989). Był również autorem preambuły do statutu Światowego Aliansu Ewangelicznego (1951).

Przyjaciel Boga

Ceniony był w kraju i zagranicą. – Jego wpływ sięgał wszystkich kontynentów, jednak przede wszystkim był przyjacielem Boga – napisał w oświadczeniu biskup Londynu Richard Chartres. W latach 1959 – 1991 był jednym z nadwornych kaznodziejów brytyjskiej królowej Elżbiety II, a Billy Graham nazwał go jednym z  największych rzeczników ewangelikalnych chrześcijan na świecie, a  przedstawiciele Światowego Aliansu Ewangelicznego nazwali go teologicznym architektem ich organizacji.

John Robert Walmsley Stott urodził się 27 kwietnia 1921r. Jego ojciec był fizykiem i agnostykiem, a matka luteranką. Początkowo Stott chciał zostać dyplomatą, jednak w wieku 17 lat przeżył nawrócenie i rozpoczął w 1939 roku studia teologiczne w Cambridge. W 1945 został wyświęcony na anglikańskiego księdza. Z czasem został proboszczem jednej z londyńskich parafii. W 2005 roku magazyn Time zaliczył go do 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.

***

  Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl

Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANGLIKANIE, ZGON

Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.