Posłowie ws. skazanego na śmierć pastora

Przewodniczący parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji i Prześladowaniom Chrześcijan na Świecie oraz przedstawiciele organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie spotkali się w Warszawie z ambasadorem Islamskiej Republiki Iranu w Polsce Samadim Ali Lakizadehem.

Trwająca ponad 2,5 godziny rozmowa dotyczyła skazanego w Iranie na śmierć protestanckiego pastora. Ambasador zadeklarował, że apel strony polskiej o ułaskawienie zostanie jak najszybciej przekazany prezydentowi Iranu. Spotkanie odbyło się z inicjatywy strony polskiej. Uczestniczyli w nim przewodniczący parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji i Prześladowaniom Chrześcijan na Świecie poseł Jan Filip Libicki oraz przedstawiciele organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie: ks. Tomasz Grzyb oraz dr Tomasz Korczyński. Dyskusję zdominowała sprawa skazania na śmierć za działalność ewangelizacyjną protestanckiego pastora Youcefa Nadarkhaniego .

Jak powiedział KAI dr Korczyński spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze, tym bardziej że Polska jest niezwykle szanowana w Iranie. Już na początku ambasador przyznał, że nie istnieje kraj idealny. „Jedynym miejscem, gdzie będzie wielka szczęśliwość dla człowieka, zgodnie z wiarą religii objawionej, jest niebo” - stwierdził Samadim Ali Lakizadeh.

Dyplomata zapewnił, że apel strony polskiej o ułaskawienie pastora zostanie możliwie jak najszybciej przekazany prezydentowi Iranu Mahmudowi Ahmadineżadowi. Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji i Prześladowaniom Chrześcijan na Świecie prześle także do ambasady Iranu w Polsce oficjalne pismo z Kancelarii Sejmu w obronie pastora i z prośbą o jego ułaskawienie. Dokument zawierać ma także listę innych osób prześladowanych z powodu wyznawanej wiary. Ambasador zapewnił, że list ten również trafi do prezydenta Iranu.

Dr Korczyński podkreślił, że w Iranie podejmowane są działania mające na celu uratowanie pastora. „Na razie sąd apelacyjny podtrzymał karę śmierci dla pastora. Teraz dużo zależeć będzie od prezydenta, który ma prawo łaski” - dodał.

Korczyński poinformował również, że to właśnie Kościoły protestanckie mają w Iranie największe problemy. „Dokonuje się aresztowań, przesłuchań, są najścia na domy modlitewne” - przypomniał. Inne wspólnoty, jak Kościół katolicki, ormiański, czy wyznawcy judaizmu cieszą się ogólnym szacunkiem. W całym Iranie istnieje ok. 200 kościołów i 75 synagog. Wśród ok. 70 mln obywateli 200 tys. to chrześcijanie, którzy dysponują trzema miejscami w irańskim parlamencie.

Przedstawiciel Pomocy Kościołowi w Potrzebie poinformował również, iż ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Polsce zadeklarował gotowość do dalszych spotkań, jak również do przybycia na spotkanie parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji i Prześladowaniom Chrześcijan na Świecie.

«« | « | 1 | » | »»
 • barbara966
  30.07.2011 10:02
  To bardzo szlachetny gest, że polscy dostojnicy parlamentarni ujmują się za prześladowanymi z powodu wiary w Iranie. Czy można od nich oczekiwać podobnej odwagi w sprawie wyznawania Boga w Trójcy Jedynego w Arabii Saudyjskiej? A może Pan dr. Korczyński zawiezie do Arabii Saudyjskiej kilka egzemplarzy Biblii na potrzeby tamtejszych chrzescijan?
 • Rafaello
  30.07.2011 22:44
  Youcef Nadarkhani - został aresztowany za to, że sprzeciwił się decyzji władzy, która nakazała czytać koran wszystkim dzieciom w przedszkolu, również tym z chrześcijańskich rodzin. Został skazany na śmierć za odejście od Islamu i za głoszenie Ewangelii.

  Youcefie Nadarkhani! Szczęśliwy jesteś, bo poznałeś miłość Jezusa. W dobrych zawodach wystąpiłeś, wiary ustrzegłeś. Na ostatek odłożono dla Ciebie wieniec sprawiedliwości. Niech Wszechmogący Bóg da Ci siły w przeciwnościach. Niech obdarzy Cię łaską i pokojem, pomimo utrapień jakich teraz doznajesz. Amen. Jesteśmy z Tobą.
 • Ambasada Iranu
  10.08.2011 12:14
  Odpowiedź na opublikowane wiadomości, dotyczące spotkania Ambasadora Iranu z Przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Prześladowaniom
  i Dyskryminacji Chrześcijan na Świecie

  Ambasada Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie, składając wyrazy szacunku Panu Janowi Filipowi Libickiemu, Posłowi na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i osobom towarzyszącym mu na spotkaniu, oraz korzystając z prawnej możliwości udzielenia odpowiedzi na opublikowane na temat Ambasady informacje, pragnie poruszyć kilka zagadnień związanych z wiadomościami na temat spotkania ww. osób z Panem Samadem Alim Lakizadeh, Ambasadorem Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie, które odbyło się w dniu 29 lipca 2011 r. Jednocześnie Ambasada oczekuje, że portale internetowe, które zamieściły tę zawierającą nieprecyzyjne informacje wiadomość, w celu spełnienia obowiązku uczciwego i rzetelnego informowania, opublikują na tej samej stronie treść niniejszej odpowiedzi.

  1. Z przykrością stwierdzamy, że opublikowane wiadomości zawierają jedynie bardzo krótką wzmiankę, dotyczącą wypowiedzi Ambasadora na temat sytuacji mniejszości religijnych w Islamskiej Republice Iranu. Wyjaśnienia Ambasadora, wskazujące na istnienie wolności religijnej i pokojowej koegzystencji wyznawców wszystkich religi objawionych, a przede wszystkim występowanie „pozytywnej dyskryminacji” na korzyść przedstawicieli chrześcijan i żydów w parlamencie Iranu, spowodowały zaskoczenie oraz uznanie gości.
  2. Na spotkaniu wspomniano, że podział władz jest w Iranie ściśle przestrzegany, a prezydent nie ma prawa ingerować w sprawy władzy sądowniczej. W związku z powyższym, stanowisko Posła Libickiego, dotyczące wysłania pisma w tej sprawie budzi zdziwienie. Ambasador nie udzielił żadnej obietnicy, dotyczącej wręczenia pisemnego wniosku prezydentowi, zapewnił natomiast o przekazaniu Teheranowi ustnego sprawozdania z odbytego spotkania. Podkreśla się, że zgodnie z zasadami demokracji i prawem obowiązującym w Islamskiej Republice Iranu, przedstawiciel państwa stojący na czele władzy wykonawczej nie ma prawa i możliwości ingerować w sprawy władzy sądowniczej.
  3. Niestety osoby, które odwiedziły Ambasadę w celu wyrażenia swojego sprzeciwu, nie posiadały informacji na temat przestępstwa, popełnionego przez skazanego oraz powodów wydania wyroku w jego sprawie. Poseł Libicki dowiedziawszy się, że skazany złamał prawo obowiązujące w Iranie, podkreślił konieczność przestrzegania prawa przez wszystkich ludzi we wszystkich państwach.
  4. Naturalnym jest, że wypowiadanie się na temat uwolnienia skazanego więźnia nie leży w gestii Ambasadora, jednak zapewnił on o dobrej woli osób, zajmujących się jego sprawą oraz ich rzetelności w prowadzeniu śledztwa, dotyczącego przestępstw.
  5. Ambasador, przestrzegając przed możliwymi próbami niewłaściwego wykorzystywania wzniosłych wartości ludzkich, zwłaszcza w czasie nadchodzących wyborów, sprzeciwił się brakowi zainteresowania walczących w obronie praw człowieka rodzinami 17 tysięcy ofiar terroryzmu oraz 4 tysiącami ofiar zwalczania narkotyków w Iranie, i wyraził nadzieję, że nie tylko chrześcijanie, lecz także wszyscy ludzie, bez względu na religię, rasę i kolor skóry będą mogli cieszyć się wsparciem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.