Modlitwa ma inaugurację przenosin ruin cerkwi w Kupnej

Modlitwa ekumeniczna za zmarłych parafian zabytkowej greckokatolickiej cerkwi z 1729 r. w Kupnej (Podkarpackie), która odbyła się w czwartek na ruinach świątyni, rozpoczęła proces przeniesienia jej ocalałych fragmentów do Godkowa (woj. warmińsko-mazurskie).

Tamtejsi grekokatolicy chcą odbudować drewnianą cerkiew i wykorzystywać do celów religijnych.

W modlitwie ekumenicznej wziął udział m.in. duchowny greckokatolicki z Godkowa oraz proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Krzywczy (wieś Kupna leży w gminie Krzywcza) i zaprzyjaźniony proboszcz z Krasiczyna.

Jak poinformowała PAP w czwartek Grażyna Stojak, podkarpacki konserwator zabytków, pierwszym etapem procesu translokacji jest inwentaryzacja ruin zabytku, którą przeprowadza już prof. Romana Cielątkowska z katedry architektury Politechniki Gdańskiej wraz ze swoimi studentami. Chodzi przede wszystkim o szczegółowe oznaczenie każdego elementu i naniesienie go na specjalny szkic, aby później można było złożyć zachowane fragmenty w całość. W trakcie inwentaryzacji zostaną też zweryfikowane ślady pozostałe po tych częściach cerkwi, które nie ocalały, z zachowanymi opisami zabytku.

To właśnie prof. Cielątkowska zwróciła się do podkarpackiej konserwator zabytków z inicjatywą przeniesienia nieużywanej w celach kultu cerkwi z Podkarpacia.

Po inwentaryzacji, na przełomie sierpnia i września zachowane ruiny zostaną rozmontowane, zabezpieczone i przeniesione do Godkowa. Tam następnie rozpocznie się proces konserwacji ocalałych fragmentów i przygotowanie ich do wkomponowania w nowy obiekt. Odbudowa cerkwi została zaplanowana na przyszły rok.

Natomiast w Kupnej, miejsce po cerkwi, czyli tzw. cerkwisko oraz sąsiadujący z nim cmentarz, na którym znajduje się kilka nagrobków, zostaną ogrodzone i wpisane do rejestru zabytków, a nagrobki zostaną odremontowane.

Stojak wyjaśniła PAP, że cerkiew w Kupnej nie znajduje się w rejestrze zabytków i nie jest pod ochroną; jest ujęta jedynie w ewidencji, dlatego też nie było możliwości finansowania jej rekonstrukcji z funduszy konserwatora. Ponadto nie zachowało się co najmniej 50 proc. substancji architektonicznej, koniecznej do odbudowy zabytku.

Jak oceniła Stojak "dzięki temu, że to co ocalało znajdzie się w nowym miejscu, to cerkiew dostanie nowe życie. Lepszej koncepcji na uratowanie tego, co pozostało, już bym nie znalazła" - podkreśliła.

W Godkowie cerkiew stanie w miejscu podobnym w ukształtowaniu do tego, w jakim usytuowana jest obecnie w Kupnej - na wzgórzu porośniętym starymi drzewami. Na prośbę tamtejszych grekokatolików prof. Cielątkowska zaprojektuje według zachowanych opisów i zdjęć cerkwi nowy obiekt, w który zostaną wkomponowane ocalałe resztki z Kupnej.

Obok duchownych w modlitwie wzięła udział także m.in. wojewoda podkarpacka Małgorzata Chomycz, podkarpacki konserwator zabytków Grażyna Stojak, prof. Cielątkowska i studenci oraz mieszkańcy.

Drewniana cerkiew o konstrukcji zrębowo-słupowej w Kupnej po wojnie została zamieniona na rolniczy magazyn nawozów. Od połowy lat sześćdziesiątych powoli popadała w ruinę. Ocalały zaledwie dwie ściany naw i pięć ścian prezbiterium. Nie ma natomiast dachu i stropów.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.