Co dalej w Egipcie?

Państwo obywatelskie to propozycja, nad którą pracują środowiska chrześcijańskie i muzułmańskie dla przyszłego Egiptu. O perspektywach dla tego kraju rozmawiał z włoskim dziennikiem Il Sussidiario kard. Antonios Naguib z Aleksandrii.

Patriarcha katolickich Koptów podkreśla, że tamtejszy dialog międzyreligijny skupia się na poszukiwaniu najlepszej formy ustrojowej dla przyszłości Egiptu. Środowisko koptyjskie wspólnie z intelektualistami muzułmańskimi z uniwersytetu Al Azhar, zgodziło się, że państwo obywatelskie jest najlepszą tego formułą. Kard. Naguib podkreślił, że w opracowaniach nie są brane pod uwagę modele zachodnioeuropejskie i amerykańskie z ich definicją państwa świeckiego. Zdaniem egipskiego purpurata w krajach Zachodu doprowadzono bowiem do tak dalekiego rozdziału religii i państwa, że doszło do tzw. dyktatury wolności. „W ten sposób w Europie wszyscy są wolni, za wyjątkiem chrześcijan, którzy publicznie nie mogą wyznawać swej wiary – stwierdził patriarcha Aleksandrii. – Poza tym model państwa świeckiego doprowadza do tworzenia zasad i ustaw sprzecznych z moralnym prawem naturalnym, i przeciwnych wartościom religijnym, tak muzułmańskim jak i chrześcijańskim”.

Kard. Naguib podkreślił, że nowe ramy ustrojowe Egiptu mają pomóc mu stać się państwem nowoczesnym, opartym nie na przynależności religijnej, ale na prawie, obywatelskości oraz wolności określonej prawem. Nie są też brane pod uwagę modele irański czy turecki – zauważa patriarcha katolickich Koptów w Egipcie.

«« | « | 1 | » | »»