Prawosławni świętują Zaśnięcie NMP

W cerkwiach święci się tego dnia bukiety ze zbożami, ziołami i kwiatami. To święto kończy cerkiewny rok liturgiczny.

Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa przewodniczył z tej okazji liturgii w parafii Zaśnięcia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim, abp białostocko-gdański Jakub w białostockiej parafii w Starosielcach oraz w Mońkach.

Święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny jest ostatnim z dwunastu najważniejszych świąt w cerkiewnym kalendarzu liturgicznym. Jest odpowiednikiem święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanego też świętem Matki Boskiej Zielnej w kościele katolickim. W świątyniach, zgodnie z tradycją święci się bukiety z tegorocznych zbóż, ziół i kwiatów. Według tradycji ludowej, poświęcone ziarna zbóż służą do pierwszych zasiewów w następnym roku, ma to zapewniać urodzaj. Wiązanki kwiatów wkładane są później pod głowy najbliższym zmarłym.

Święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny (lub Bogurodzicy) ustanowione zostało w IV wieku i - według kalendarza gregoriańskiego - przypada zawsze 28 sierpnia. Poprzedzone jest dwutygodniowym postem.

Hierarchowie Cerkwi szacują, że w Polsce jest około 550-600 tys. prawosławnych. Największe ich skupiska są w województwie podlaskim. Około dziesięciu parafii prawosławnych w tym regionie jest pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, m.in. w Bielsku Podlaskim, Zabłudowie, Czyżach, Kleszczelach i Boćkach.

"Zaśnięciem" prawosławni nazywają katolickie wniebowzięcie Matki Boskiej. Według wschodniej tradycji, we śnie Maryja oddała duszę Bogu.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.