Kościół prawosławny w Rosji, poszukując nowych form ewangelizacji i propagowania chrześcijańskiego modelu wychowania, organizuje nabożeństwa dla kobiet w ciąży. Oprócz modlitwy uczestniczki nabożeństwa mogą skorzystać z profesjonalnej konsultacji medycznej, oraz, wziąć udział w praktycznym przygotowaniu do porodu.
Nabożeństwa dla kobiet w ciąży cieszą się dużą popularnością w Moskwie. Odbywają się regularnie w trzech parafiach prawosławnych. Prowadzone są również kursy przygotowujące przyszłe mamy do porodu. Praktyczne zastosowanie w duszpasterstwie chrześcijańskich zasad bioetycznych zbliża katolików i prawosławnych we wspólnej trosce o ochronę tych wartości we współczesnym świecie.
Na nabożeństwa z żonami przychodzą ich mężowie oraz inni członkowie rodzin. Po modlitwie uczestnicy nabożeństwa mają okazję do rozmowy z kapłanem i lekarzem. W moskiewskim monasterze świętych Marty i Marii prowadzone są kursy przygotowujące do porodu kobiety samotne, które po zajściu w ciążę zdecydowały się urodzić dziecko.
Na kursach można zaznajomić się z zasadami prawidłowego postępowania w trakcie ciąży, przygotować się do porodu i nauczyć się pielęgnować dziecko zaraz po porodzie. W tym samym monasterze prowadzone jest duszpasterstwo i poradnia medyczna dla kobiet, na których ich lekarze próbują wymusić decyzję aborcji.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.