Katolicy bez kościoła

Rada miejska Sewastopola na Półwyspie Krymskim znowu odmówiła zwrotu kościoła tamtejszej wspólnocie rzymskokatolickiej.

Za zwróceniem świątyni głosowało 13 września tylko dwóch radnych na 68 obecnych na sali, z których zresztą blisko połowa wstrzymała się od głosu. Najostrzej wniosek o zwrot zaatakowali komuniści, twierdząc, że budynku nie można oddawać, bo „katolicyzm zawsze służył walce z prawosławiem”. Zdaniem Artema Malcewa przed stu laty Cerkiew nie przeciwstawiła się budowie kościoła, bo co najmniej 12 proc. oficerów rosyjskiej floty czarnomorskiej pochodziło wówczas z terenów zamieszkiwanych przez katolików: z Polski, Litwy oraz zachodniej Białorusi i Ukrainy. Jednak „podczas «zimnej wojny» Watykan popierał wyścig zbrojeń i walkę ze Związkiem Radzieckim i z prawosławiem, a teraz na niepodległej Ukrainie Kościół katolicki usiłuje wyprzeć prawosławie” – powiedział komunistyczny radny.

Inicjator wniosku o zwrot kościoła, Wasyl Zełenczuk z ugrupowania „Sewastopol bez korupcji”, uważa, że tamtejszym komunistom bynajmniej nie zależy na prawosławiu. Chcą tylko zdobyć głosy jego wyznawców w zbliżających się wyborach. Wcale też nie okazują skruchy za nie tak dawne jeszcze prześladowanie wszystkich religii.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.