Zwierzchnik polskiej Cerkwi metropolita Sawa podkreślił w niedzielę na Górze Grabarce (Podlaskie), że problemy, przed którymi stoi obecnie świat, takie jak wojny, terroryzm czy zjawiska patologiczne, wymagają "wspólnego świadectwa" chrześcijan.
Po raz pierwszy w historii w uroczystości Przemienienia Pańskiego w prawosławnym sanktuarium na Świętej Górze Grabarce bierze udział liczna grupa biskupów Kościoła katolickiego. Boskiej Liturgii przewodniczy patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl.
Módlmy się do Przeczystej Bogarodzicy, aby katolicy i prawosławni żyli w pokoju i we wzajemnym zrozumieniu - powiedział 18 sierpnia patriarcha Cyryl na rozpoczęcie nabożeństwa wieczornego na Świętej Górze Grabarce. Jutro rano patriarcha przewodniczyć będzie liturgii na uroczystość Przemienienia Pańskiego.
Chrońcie tę wiarę, pamiętajcie o wielkiej sile modlitwy i wielkiej sile wspólnego przebywania w świątyni, wychowujcie swoje dzieci w tej wierze - apelował patriarcha Cyryl do wiernych prawosławnych licznie zgromadzonych 18 sierpnia w cerkwi Trójcy Świętej w Hajnówce. Przedtem odwiedził ławrę supraską.
Podczas swej wizyty w Białymstoku patriarcha Cyryl I zatrzymał się przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Do głosowania na „nie” w jednym z pytań referendum, jakie 19 sierpnia odbędzie się w Portoryko, wezwała tamtejsza Ekumeniczna Koalicja Międzyreligijna. Ma ono dotyczyć rezygnacji z gwarantowanego konstytucją prawa do zwolnienia z aresztu za kaucją.
Zwierzchnicy wspólnot chrześcijańskich w RPA jednomyślnie potępiają starcia strajkujących górników i policji w kopalni platyny w Marikana.
Węgierski kardynał Peter Erdo, przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy, z zadowoleniem powitał wspólne przesłanie Kościoła katolickiego w Polsce i Cerkwi prawosławnej w Rosji, podpisane w piątek w Warszawie, podkreślając jego historyczne znaczenie.
O okazanie miłosierdzia „w ramach prawa” wobec trzech członkiń zespołu muzycznego „Pussy Riot”, skazanych na 2 lata więzienia „za chuligaństwo”, poprosił władze swego kraju Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP). Mówi o tym oświadczenie Najwyższego Sądu Kościelnego, wydane 17 sierpnia w Moskwie wkrótce po ogłoszeniu wyroku na oskarżone.
Trzy członkinie feministycznej grupy punkrockowej Pussy Riot skazane zostały na dwa lata łagru za „chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną". Wyrok dotyczył występu pięciu performerek, jak same siebie nazywają, które 21 lutego br. podczas nabożeństwa w moskiewskim Soborze Chrystusa Zbawiciela, ubrały kolorowe kominiarki, wskoczyły na ołtarz i zaczęły naśladować ruchy kapeli rockowej.