6 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, chrześcijanie wyznania prawosławnego i greckokatolicy w Polsce obchodzą święta Bożego Narodzenia.
Z udziałem premierów: Polski – Donalda Tuska i Rosji – Władimira Putina oraz przedstawicieli Kościołów i religii z obu krajów w Lesie Katyńskim w Rosji odbyły się 7 kwietnia obchody 70. rocznicy popełnionej tam zbrodni na oficerach i żołnierzach polskich.
Najbardziej wzruszający moment? Gdy na koniec wspólnych modlitw łamany jest z życzeniami miłości bochen chleba. – To chwila, w której najlepiej widać tęsknotę za jednym stołem eucharystycznym – mówi Danuta Baszkowska, założycielka i prezes ekumenicznego Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania „Effatha”.
Rozpoczął się Tydzień modlitw o jedność chrześcijan. Opublikowany na początku grudnia ubiegłego roku dokument Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan pt. „Biskup i jedność chrześcijan: Vademecum ekumeniczne” omawia ks. dr hab. Sławomir Pawłowski – Kierownik Sekcji Ekumenizmu KUL i Sekretarz Rady KEP ds. ekumenizmu.
Miłość chrześcijańska ma swój początek w rodzinie, rozwija się w społeczności wierzących. Jest czysta, wytrwała i rozsądna. Zawsze wspiera się i czerpie moc z ofiarnej i wybaczającej miłości Chrystusa.
– Przestrzeń modlitwy to dobre miejsce na spotkanie – zapewniają młodzi białoborzanie, niezależnie od tego, czy chodzą do cerkwi, czy do kościoła. Ten wieczór spędzili razem na śpiewie kanonów i rozważaniu słowa Bożego.
Słowo diakonisa znaczy służebnica. Jesteśmy więc służebnicami Pana, naszym powołaniem jest służba – zwłaszcza ludziom najbiedniejszym, opuszczonym
W tym roku tydzień później niż chrześcijanie Zachodu, Wielkanoc obchodzi chrześcijański Wschód...