Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się "Śląskość i protestantyzm. Antropologiczne studia o Śląsku Cieszyńskim, proza i fotografia" - nowa książka Grażyny Kubicy.
W recenzji prof. Jana Kubika z nowobrunszwickiego Rutgers University czytamy, że "to pierwsza taka praca o Śląsku Cieszyńskim. Nikt dotąd nie przedstawił tak wielostronnego obrazu tej fascynującej ziemi. Grażyna Kubica pisze z ogromnym wyczuciem (bo jest stela), z precyzją wytrawnej badaczki (bo jest zawodowym antropologiem), erudycją (bo chyba »wszystko«, co trzeba, przeczytała) i zacięciem prozatorskim (bo umie dobrze pisać).
Sięgną do tej książki przeróżni czytelnicy, nie tylko ci zainteresowani ziemią cieszyńską, ale i ci, którzy chcą zobaczyć, jak można zbudować wielowymiarowy portret kawałka rzeczywistości społecznej, odwołujący się do różnych koncepcji, acz niebędący niespójną mozaiką.
Siłą tomu jest »zmącenie«, czyli pomieszanie gatunków, które pozwala Autorce oświetlić badaną rzeczywistość nie tylko poprzez zastosowanie kilku ujęć analitycznych z arsenału nauk społecznych, ale i za pomocą fragmentów prozy i niezwykle interesujących fotografii. Jest to zabieg, który z jednej strony wzmacnia obraz przybliżanej rzeczywistości, a z drugiej - przyjemność czytania" - uważa profesor Kubik.
Autorka książki, Grażyna Kubica, pochodzi z Ustronia na Śląsku Cieszyńskim, pracuje w Zakładzie Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się problematyką śląską, ewangelicką i żydowską oraz antropologią wizualną, feministyczną i historią dyscypliny. Fotografuje.
Jest autorką książek: "Luteranie na Śląsku Cieszyńskim. Studium historyczno-socjologiczne" (1996), "Siostry Malinowskiego, czyli kobiety nowoczesne na początku XX wieku" (2006) oraz opracowania "Dziennika w ścisłym znaczeniu tego wyrazu Bronisława Malinowskiego" (2002), a także wielu artykułów naukowych i tekstów literackich oraz kilku wystaw fotograficznych.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."