Cuius regio, eius religio

Dziś tylko jeden z kościołów Łaski, w Cieszynie, pozostaje własnością Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Co ze świątyniami w Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Żaganiu, Miliczu i Kożuchowie?

Dwa lata temu obchodziliśmy jubileusz 300-lecia rozpoczęcia budowy sześciu kościołów Łaski na Śląsku. W tym czasie mieliśmy okazję na wielu płaszczyznach radować się z powstania tych niezwykle wyjątkowych dla ewangelików świątyń.

Dziś tylko jeden z kościołów Łaski, w Cieszynie, pozostaje własnością Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. O tej świątyni wiemy też najwięcej, ze względu na bogaty opis i wiele wydawnictw jej poświęconych.

Pozostałe kościoły Łaski (w Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Żaganiu, Miliczu, Kożuchowie) pozostawały trochę w zapomnieniu. W związku z powyższym ukazała się nowa publikacja pod redakcją dr Piotra Oszczanowskiego poszerzającą spojrzenie na pozostałe kościoły Łaski:

Książka "Cuius regio, eius religio. Trzechsetna rocznica powstania kościołów Łaski na Śląsku. 300. Jahrestag des Bestehens der Gnadenkirche auf Schlesien"  jest dwujęzyczna - po polsku i niemiecku, z przepiękną twardą oprawą, wydana na papierze kredowym, licząca 295 stron, zawierająca sporo zdjęć, także kolorowych.

Pomieszczone w niej materiały pochodzą z polsko-niemieckiej konferencji naukowej "Cuius regio, eius religio", przygotowanej przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze oraz Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Książkę można nabyć w cenie 40 zł + przesyłka bezpośrednio w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jeleniej Górze-Cieplicach, tel. 75 642 66 67 lub e-mail: sebkoziel@wp.pl. Mile widziane wyższe ofiary - dochód z książki zostanie bowiem przeznaczony na remont XVIII wiecznego Kościoła Zbawiciela w Jeleniej Górze-Cieplicach.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama