Zakończyło się 34. Europejskie Spotkanie Młodych

W pięciodniowym spotkaniu, które przebiegało pod hasłem „Radość serca – pełnia życia” uczestniczyło ponad 30 tys. młodych ludzi, w tym przeszło 6 tys. Polaków.

Wpływ chrześcijan na zjednoczoną Europę to temat chętnie podejmowany w grupach roboczych spotkania. W obecności wiceprzewodniczącego Bundestagu Wolfganga Thiersego zastanawiano się nad takimi zagadnieniami, jak „Jakiej Europy pragniemy?” i „Ku sprawiedliwszemu światu”. „Dzisiaj Berlin jest coraz bardziej ateistyczny. A przecież już w starożytności Europę tworzyli chrześcijanie. Dlatego dzisiaj, w czasach Unii Europejskiej, nasze spotkanie dodaje temu miastu tego chrześcijańskiego wymiaru. Berlin dzisiaj nie dzieli się już na wschodni i zachodni, jest wielonarodowy. Dlatego spotkanie chrześcijan wokół braci z Taizé świetnie do niego pasuje” – stwierdził niemiecki polityk.


Benedykt XVI zaprasza do Rzymu!

Na zakończenie trzeciego dnia brat Alois ogłosił, że kolejne, 35. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się pod koniec 2012 roku w Rzymie. Wiadomość tę entuzjastycznie przyjęli młodzi Europejczycy, szczególnie ponad 2 tys. Włochów, uczestniczących w spotkaniu. Przeor Wspólnoty z Taizé przytoczył też fragment listu, który bracia z Taizé otrzymali od Benedykta XVI. "Ojciec Święty cieszy się, że będzie mógł Was gościć w przyszłym roku podczas 35. europejskiego spotkania pielgrzymki zaufania przez ziemię. Rzym przyjmie was serdecznie" - zapewnił papież.

Będzie to już czwarte Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane w Wiecznym Mieście. Poprzednie odbywały się tam w latach 1980, 1982 i 1987. Tym razem spotkania modlitewne najprawdopodobniej będą się odbywały nie w halach targowych, ale w rzymskich świątyniach.

Brat Alois podczas wieczornej modlitwy w Berlinie zapowiedział też inne etapy pielgrzymki zaufania przez ziemię. Od 14 do 18 listopada 2012 r. w stolicy Rwandy – Kigali odbędzie się 3. międzynarodowe spotkanie młodych w Afryce. 2 marca 2012 r. bracia z Taizé wraz z młodymi będą się modlić w Genewie razem z władzami Światowej Rady Kościołów, od 3 do 6 stycznia 2013 r. w Turcji wezmą udział w obchodach uroczystości Objawienia Pańskiego z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem i chrześcijanami Stambułu.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

TAGI| BERLIN, TAIZE