Obchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej

W środę przypada cerkiewna uroczystość Spotkania Pańskiego. Od dwudziestu lat obchodzone jest w tym dniu święto młodzieży prawosławnej, proklamowane przez liderów Syndesmosu - największej na świecie federacji prawosławnych bractw i szkół teologicznych.

Święto Spotkania Pańskiego przypada w kalendarzu liturgicznym Cerkwi 15 lutego. Upamiętnia to, iż po czterdziestu dniach od narodzin Jezus został po raz pierwszy przyniesiony do świątyni. Proklamowanie święta młodzieży właśnie w tym dniu oznacza jej symboliczne wejście do wspólnoty prawosławnej.

Dlatego tego dnia nabożeństwa odprawiane są w intencji prawosławnej młodzieży. W Białymstoku uroczystości w katedrze pw. Św. Mikołaja przewodniczył ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub. Cerkiew pełna była ludzi, święcono świece.

Z okazji święta, cerkiewne organizacje młodzieżowe organizują cykle imprez i spotkań, odbywają się okolicznościowe nabożeństwa. Młodzież nie tylko modli się, dyskutuje na ważne dla nich tematy, ale także wypoczywa, bo organizowane są w tym czasie kuligi czy ogniska.

15 lutego odbywa się w cerkwiach kwesta na rzecz Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce, które w rocznym kalendarzu ma m.in. pielgrzymki na Świętą Górę Grabarkę, akcję letniego wypoczynku i imprezy sportowe. Na przełomie kwietnia i maja planowany jest, w ramach obozu roboczego, remont ośrodka Bractwa w Białowieży. Pieniądze z kwesty mają pomóc w realizacji tegorocznych planów.

Syndesmos, który w 1992 roku proklamował święto prawosławnej młodzieży, został utworzony w 1953 roku. Jest największą organizacją prawosławną i jedną z największych na świecie chrześcijańskich organizacji młodzieżowych. Skupia ponad 120 prawosławnych organizacji młodzieżowych i szkół teologicznych z kilkudziesięciu krajów. Organizacja działa na rzecz integracji młodzieży z różnych krajów, m.in. organizując spotkania, szkolenia, konferencje i obozy.

W Polsce do Syndesmosu należą: Bractwo Młodzieży Prawosławnej oraz Wyższe Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama