Islamscy ekstremiści z organizacji Al Shabaab są podejrzani o rzucenie granatu w grupę chrześcijan, którzy spotkali się na wolnym powietrzu podczas nabożeństwa. Wybuch zabił chłopca i kobietę.
W wyniku ataku, do którego doszło 31 marca w miejscowości Mtwapa, niedaleko Mombasy, zginęła kobieta i 8-letni chłopiec, a co najmniej 30 osób zostało rannych.
Zdaniem kenijskiego ministra bezpieczeństwa wewnętrznego George'a Saitoti podejrzani są ekstremiści z islamskiej milicji Al Shabaab, która dotarła do Kenii z Somalii, jakkolwiek grupa ta nie wzięła dotychczas na siebie odpowiedzialności za zamach. Rząd ostrzegł o możliwym ataku Al Shabaab podczas uroczystości wielkanocnych w Kenii, które mogą mieć miejsce w nadchodzący weekend. Chrześcijanie mieszkający na terenach nadmorskich są przerażeni po ataku, informuje Open Doors.
"Ktoś z przejeżdżającego Nissana rzucił granat w kierunku podium, gdzie pastor Daniel Mwendwa ze wspólnoty Miracle in the Village Chuch wygłaszał kazanie. W jego pobliżu stała grupa śpiewaków" powiedział naoczny świadek Harrison Tembo Chome, pastor Świętego Kościoła Jerozolimskiego. "Po wybuchu nastąpiła głucha cisza. Nie było słychać płaczu. Natychmiast przyjechała policja, wojsko i karetki pogotowia".
W związku z wybuchem zostały aresztowane trzy osoby, ale nie jest jasne, jaki związek miały one z Al Shabaab.
"Jako wspólnota religijna jesteśmy prawie pewni, że to zdarzenie jest przejawem walki religijnej z chrześcijanami" uważa inny pastor, który prosił o anonimowość. Tym czasem ok. 300 metrów od chrześcijańskiego spotkania ewangelizacyjnego odbywało się przez cały tydzień muzułmańskie zgromadzenie. Nie zostało ono przerwane nawet po zamachu na chrześcijan.
Zamach koło Mombasy to kolejny atak islamistów. W ubiegłym roku miało miejsce wiele akcji antychrześcijańskich, również porwań w tej okolicy. Skłoniło to kenijską armię do uderzenia na kryjówki Al Shabaab. Wojsko nacierało w kierunku Kismayo, głównej twierdzy Al Shabaab, która znajduje się niedaleko Mombasy.
Według szacunków Al Shabaab liczy od 3 000 do 7 000 bojowników. Organizacja próbuje narzucić surową wersję szariatu (prawa islamskiego) w Somalii.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.