Uroczystości ku czci św. Jana Teologa

W prawosławnym monasterze Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu k. Białegostoku odbyły się wczoraj uroczystości z okazji święta apostoła i ewangelisty Jana Teologa. Jest on patronem XIX-wiecznej cerkwi, jednej z dwóch w tym klasztorze.

Obchodzone zawsze 21 maja święto jest jednym z trzech najważniejszych w supraskim monasterze, ważnym miejscu dla prawosławnych w Polsce. Obchodom przewodniczył abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, w asyście innych prawosławnych hierarchów.

Ponad pięćset lat temu cerkiew Jana Teologa (wówczas drewniana) była pierwszą, którą zbudowano w Supraślu (w 1501 roku), po przeniesieniu się tam zakonników z Gródka.

Obecna świątynia pochodzi z XIX wieku. W latach 1939-40 cerkiew Jana Teologa zdewastowały stacjonujące tam wojska sowieckie, tworząc w budynkach monasterskich koszary wojskowe. W głównej klasztornej cerkwi, Zwiastowania NMP, zorganizowano wtedy warsztaty wojskowe, a w świątyni pod wezwaniem św. Jana Teologa - kuchnię i stołówkę.

W 1944 r. wycofujące się wojska niemieckie główną cerkiew klasztoru wysadziły w powietrze. Jej odbudowa rozpoczęła się dwadzieścia lat temu, wciąż trwają prace wykończeniowe wewnątrz. Nabożeństwa odbywają się tam na razie tylko w czasie większych uroczystości.

Po wojnie mniejsza cerkiew św. Jana Teologa stała się świątynią parafialną, zaś pozostałe budynki monasterskie zostały przejęte przez Skarb Państwa.

Po 1989 roku były one przedmiotem sporu (także prawnego) między Kościołem katolickim a Cerkwią prawosławną, z racji zmiennych stosunków własnościowych w historii tych obiektów. Spór zakończył się w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Decyzją ówczesnego Urzędu Rady Ministrów cały klasztor został przekazany na własność Cerkwi.

Od tego czasu obiekt jest sukcesywnie remontowany. Działa tam m.in. Muzeum Ikon - placówka Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.