"Jeśli Bóg pozwoli, pokonamy ich"

W samym tylko maju w Nigerii z rak islamistów w Boko Haram zginęło ponad 35-ciu chrześcijan. Prezydent Nigerii stawia agencję ochrony w stan gotowości i wypowiada wojnę muzułmańskim terrorystom - donosi Open Doors.

Mieszkańcy piętnastu chrześcijańskich wiosek padli ofiarami ataków bojówek plemienia Fulanów, które dopuściły się zabójstw i okaleczeń, pozbawiając ponad tysiąc osób dachów nad głową.   

Według relacji mieszkańców napadniętych wiosek,  za atakiem Fulanów stoją ekstremistyczne grupy islamskie, które podburzają to pasterskie plemię i dostarczają mu broń. Coraz częściej jednak napastnicy wyposażeni są tylko w maczety i noże.

Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan w ostrych słowach napiętnował ataki Fulanów. Zdaniem byłego anglikańskiego prymasa Kościoła Nigerii, Petera Akinoloa, rząd nie powinien prowadzić dialogu z Boko Haram, gdyż jak powiedział, zwracając się do prezydenta: "sekta chce wyeliminować ‘niewiernych’, w tym także Ciebie, Panie Prezydencie. (...) Narazi się Pan na śmieszność, jeśli otworzy się na dialog z tą grupą. Nie można prowadzić dialogu z przestępcami".

Prezydent zadeklarował gotowość podjęcia pełnej wojny z Boko Haram. "Zrobiliśmy wiele i zaangażowaliśmy wiele środków do poszerzenia naszej struktury bezpieczeństwa w celu walki z terroryzmem, i jeśli Bóg pozwoli, pokonamy ich" powiedział.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama