Księża będą musieli asystować przy homoślubach

Duński parlament przyjęła ustawę nakazującą Kościołowi luterańskiemu udzielanie homoseksualnych „ślubów”. Jedna trzecia duchownych deklaruje, że będzie odmawiać udziału w takich ceremoniach.

Ustawa, która wejdzie w życie 15 czerwca, została przyjęta większością 85 głosów przy 24 głosach przeciwnych. Zgodnie z nowym prawem, pastorzy będą mogli odmówić asystowania przy zawarciu homozwiązku. Jednak w takiej sytuacji biskup będzie musiał znaleźć zastępcę, który zgodzi się to zrobić.

Homośluby były w duńskich kościołach ewangelickich udzielane od 1997 r.  Homoseksualne pary otrzymywały błogosławieństwo, ale po zwykłym nabożeństwie.

Kościół luterański jest w Danii religią urzędową od 1849 r.

«« | « | 1 | » | »»
 • B
  11.06.2012 09:43
  Tak a'propos polecam przeczytanie artykułów w Telegraphie, jednej z najpopularniejszych gazet brytyjskich:

  "Teachers could be forced to promote gay marriage in classrooms"


  "Homosexuality akin to rape and prostitution, Polish nursing teaching books claim"

  Ten drugi zajmuje się Polską.
 • nika
  11.06.2012 10:21
  "To samo zresztą dotyczy duchownych protestanckich. Jeśli ulegną kretyńskim pomysłom i będą udzielać pseudo-ślubów homoseksualistom to po prostu będą godni pogardy. Państwo sobie może udzielać "ślubów", jak chce, takim parom, ale żaden chrześcijański duchowny nie powinien tego firmować nawet jeśli tak jak w Danii ma płaconą pensję państwową."

  Nie uważacie, że jeśli kościół staje się państwowy, a nie Jezusowy, to po prostu przestaje być kościołem?
  I jak można prosić kościół chrześcijański o błogosławienie czegoś, co Pismo św. na wielu miejscach nazywa obrzydliwością? Grzechem po prostu?!
  A jeśli ktoś to zamierza błogosławić, to staje się wspólnikiem w grzechu. Po prostu. Za pensję państwową, czy bez niej.
  I w tym kontekście bardzo się dziwię wpisowi "z Kopenhagi"... Nie czujesz pokrętności tego, co napisałeś? Zwłaszcza, jeżeli, jak piszesz, jesteś chrześcijaninem??...
 • Krzychu
  13.06.2012 18:13
  Maxim to już są chyba herezje co piszesz.
 • sebimar
  14.06.2012 11:36
  Sami są sobie winni, przez ustępstwa i nowoczesność sami sobie zafundowali taki los.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.