Życie chrześcijanina jak droga samuraja

Z wyznawcami prawosławia i przedstawicielami władz Japonii spotkał się przebywający tam z wizytą patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl.

Duchowny modlił się za ofiary ubiegłorocznego trzęsienia ziemi i tsunami oraz przekazał środki na zakup przedmiotów liturgicznych. W homilii wygłoszonej w tokijskim prawosławnym soborze Zmartwychwstania porównał życie chrześcijanina do drogi samuraja.

Na Liturgię, którą koncelebrował patriarcha Cyryl z metropolitą Tokio i całej Japonii Danielem przybyło około siedmiuset wiernych, zarówno rodowitych Japończyków, jak i Rosjan czasowo przebywających w Kraju Kwitnącej Wiśni. Obecni byli ambasadorowie Rosji, Ukrainy, Grecji, Rumunii.

W homilii wygłoszonej po Liturgii Cyryl I wskazał na drogę życia samurajów jako przykład „mądrości tych, którzy wyzwolili się z niewoli strachu śmierci, stali się od niej niezależni”. Według patriarchy Chrystus podobnie wstąpił na Krzyż, ofiarowując siebie za innych. Również chrześcijanie powinni postępować drogą ofiarności dla innych ludzi. Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia podkreślił, że w ten sposób, poprzez samo poświęcenie się dla innych odkryjemy tajemnicę miłości człowieka do Boga i bliźniego.

Wizyta Cyryla I w Japonii potrwa do 18 września.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.