Koptowie wybierają nowego patriarchę

Zgromadzenie przedstawicieli chrześcijańskiej wspólnoty Koptów w Egipcie rozpoczęło wybór nowego patriarchy, następcy zmarłego w marcu br. Szenudy III. Intronizacja nowego zwierzchnika Koptów odbędzie się 18 listopada.

Zgromadzenie złożone z ok. 2500 przedstawicieli wspólnoty, w tym duchownych oraz osobistości ze świata polityki, gospodarki i kultury, ma za zadanie wyłonić trzech spośród obecnych pięciu kandydatów, dwóch biskupów i trzech mnichów.

Trzy nazwiska zostaną następnie wypisane na osobnych kawałkach papieru i wrzucone do kielicha stojącego na ołtarzu w katedrze św. Marka Ewangelisty w Kairze. W specjalnej ceremonii, która odbędzie się 4 listopada, dziecko z zawiązanymi oczami wyjmie jedną z kartek, dokonując w ten sposób ostatecznego wyboru 119. patriarchy koptyjskiego. Ten stary zwyczaj służy podkreśleniu, że wybór powierza się woli Boskiej.

Intronizacja nowego Papieża Aleksandrii i Patriarchy Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, jak brzmi oficjalny tytuł duchowego zwierzchnika Koptów, odbędzie się 18 listopada.

Szenuda III (właśc. Nazir Gajed) zmarł 17 marca w wieku 88 lat. Kierował Kościołem koptyjskim od 1971 roku. Cieszył się popularnością i uznaniem wśród wielu chrześcijan, także spoza Kościoła koptyjskiego, oraz wśród wielu muzułmanów. Niektórzy wierni zarzucali mu jednak, że powinien był bardziej zdecydowanie walczyć z dyskryminacją chrześcijan w Egipcie.

Chrześcijanie, wśród których Koptowie są najliczniejszą społecznością, stanowią ok. 10 proc. w 80-milionowym Egipcie.

Więcej o Koptach

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama