Chrześcijanin skazany za bluźnierstwo

Na sześć lat więzienia skazał we wtorek sąd w Luksorze, w środkowym Egipcie, egipskiego chrześcijanina oskarżonego o bluźnierstwo i obrazę religii.

30-letni Kerolos Ghattas został aresztowany na początku miesiąca, gdy na swoim profilu na Facebooku umieścił zdjęcia, które uznano za obraźliwe dla islamu.

Aresztowanie mężczyzny wywołało obawy przed konfliktem wyznaniowym w jego rodzinnej miejscowości, gdzie niezidentyfikowani napastnicy obrzucili koktajlami Mołotowa sklepy prowadzone przez chrześcijan. We wtorek wzmocniono tam środki bezpieczeństwa.

Od wyroku można się odwołać. W Egipcie w ciągu minionych trzech lat nastąpił wzrost liczby procesów sądowych dotyczących koptyjskich chrześcijan, stanowiących ok. 10 proc. 90-milionowej ludności kraju.

W poniedziałek także na sześć lat więzienia skazany został dziennikarz, który przeszedł na chrześcijaństwo. Powodem skazania był sposób, w jaki relacjonował niedawne konflikty wyznaniowe w Egipcie.

Egipscy chrześcijanie, którzy twierdzą, że są dyskryminowani, w przeważającej części popierają prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego, byłego dowódcę sił zbrojnych, który w lipcu ubiegłego roku stał na czele puczu przeciwko prezydentowi Mohammedowi Mursiemu, wywodzącemu się z Bractwa Muzułmańskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Sponsorowane

    Www.CzesciAuto24.PL