Kiedy „protestancki rok wiary”?

RFN: Ewangelicy nie wiedzą, w co wierzą

495 lat po wystąpieniu Marcina Lutra niemieccy ewangelicy są mocno podzieleni co do podstaw swojej wiary – twierdzi protestancki teolog, prof. Peter Zimmerling. Pracownik Wydziału Teologicznego Uniwersytetu w Lipsku uważa, iż zgodni są właściwie jedynie co do tego, że Jezus został pod Poncjuszem Piłatem umęczony, ukrzyżowany i pogrzebany.

Ewangelicy nie zgadzają się między sobą m.in. co do tego, czy należy Boga nazywać Ojcem, czy jest Wszechmogący, a także, czy nastąpi ponowne przyjście Chrystusa. Zdaniem prof. Zimmerlinga Ewangelicki Kościół Niemiec powinien powrócić do nauczania o fundamentach wiary i do ich zrozumiałego przekazywania.

«« | « | 1 | » | »»
 • Łukasz
  06.11.2012 10:58
  Nawróceni protestanci to najlepsi ewangelizatorzy. W USA czołówka katolickich apologetów to byli protestanci.
 • Paweł
  06.11.2012 14:17
  Myślę, że treść artykułu może w nieprawdziwy sposób oddawać praktykę życia większości protestantów.

  W szczególności słowa "iż [protestanci] zgodni są właściwie jedynie co do tego, że Jezus został pod Poncjuszem Piłatem umęczony, ukrzyżowany i pogrzebany" wydają mi się krzywdzące. W wielu kwestiach protestanci mogą się mylić, ale wiary w Zmartwychwstanie nie można im odmówić... Może w tych słowach chodzi bardziej o teologiczne spory niż praktykę?

  Nie rozumiem czemu na stronach wiara.pl po pozytywnym artykule nt. świętowania Reformacji pojawiło się kilka mniejszych artykułów moim zdaniem pogłębiających ranę naszego podziału...
 • Synek
  06.11.2012 17:21
  Synek

  Co za ztroska, wielkimi literami napisane: „Kiedy protestacki rok wiary“?
  A potem: „...twierdzi protestancki teolog, prof. Peter Zimmerling...“
  DLACZEGO nie napisano nic merytorycznego, co Kath.Net podaje???
  Potem są takie komentarze, których trzeba się wstydzić...
  Na 4-dniowym charyzmatycznym spotkaniu pt.: „Im Aufwind des Heiligen Geistes“,
  gdzie zabranych było 300 chrzścijan, wygłośił nauki ten wspaniały ewangelicki teolog, duszpasterz, znawca życia duchowego i mistyki...
  ( no, przetłumacz ten temat po polsku? Mnie stać tylko na takie tłumaczenie: „W podmuchu Ducha Swietego”. Jest jednak porzekadło: „Duch Swięty wieje, kędy chce – Daj mu się porwać”  lepij by mi odpowiadało takie tłumaczenie)
  ps.:
  ten sam Kat.Net podaje tego samego dnia taką wiadomość:
  „Warschau (kath.net) Nacktmodels, die bei Särgen posieren? Ein Fotokalender über Sex, Sünde, Tod, der sich als Werbung für eine Sargfirma entpuppt?...”
  Tego raczej nie podajemy, prawda !!!

 • Czarek
  11.11.2012 17:34
  Widać, iż autor tekstu ma na celu dyskredytację protestantów.
  A w co wierzą katolicy?
  Głosują na prezydentów, których nie popiera kościół.
  Partia, która ma poparcie kościoła ma poparcie 30 procent społeczeństwa.
  Nauczanie Jana Pawła II i II Sobów Wat. to tylko litery tekstu, które rozumie z kilka procent.
  Powszechny antysemityzm. To tylko małe grzeszki...
  Moim zdaniem bardzo duże.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.