Kościoły i religie o abdykacji

Z całego napływają reakcje na zapowiedzianą przez Benedykta XVI na 28 lutego br. abdykację. Większość przedstawicieli Kościołów i innych religii nie kryje swego zaskoczenia i przyjmuje ustąpienie papieża ze zrozumieniem.

Dla emerytowanego prymasa Czech kard. Miloslava Vlka zapowiedziana przez Benedykta XVI abdykacja "nie była całkowitym zaskoczeniem". W rozmowie z czeskim kanałem telewizyjnym CT24 kard. Vlk przypomniał, że w ostatnim czasie trzykrotnie widział się z Benedyktem XVI. Jego zdaniem papież sprawiał wrażenie wyczerpanego, wyraźnie nie czuł się dobrze i miał trudności z poruszaniem się. "W sumie jest słaby i w podeszłym wieku" - powiedział kard. Vlk. Nazwał Benedykta XVI "niezwykłą osobowością".

Arcybiskup Nowego Jorku kard. Timothy Dolan powiedział na wieść o abdykacji, że jest "zmieszany i osłupiały". Jego zdaniem uczestnicy konklawe będą dobrze poinformowani tak, aby kierować się zaletami, jakie posiadał Benedykt XVI. "A mianowicie: znajomością świata, teologiczną głębią, osobistą pobożnością i talentem językowym" - powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów USA w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji.

Przewodniczący włoskiego episkopatu kard. Angelo Bagnasco określił decyzję papieża jako "przykład głębokiej wewnętrznej wolności". Kardynał o abdykacji dowiedział się dzisiaj osobiście od papieża podczas spotkania w Watykanie. Jego zdaniem Benedykt XVI sprawował swój urząd spokojnie i z pokorą.

Abdykację papieża desygnowany anglikański arcybiskup przyjął ze "smutkiem ale i z pełnym zrozumieniem". "Benedykt XVI wypełniał swoją rolę z wielką godnością, zrozumieniem i odwagą" - powiedział w Londynie abp Justin Welby, przyszły prymas światowej Wspólnoty Anglikańskiej.

Naczelny aszkenazyjski rabin Izraela wysoko ceni dokonania Benedykta XVI na płaszczyźnie międzyreligijnej. Po otrzymaniu wiadomości o jego abdykacji Jona Metzger podkreślił, że w czasie tego pontyfikatu „relacje między Kościołem a Wielkim Rabinatem Izraela były najlepsze w historii. Sądzę, że Papież zasługuje na duże uznanie za wysiłek na rzecz pogłębiania dialogu międzyreligijnego na całym świecie między judaizmem, chrześcijaństwem a islamem” – dodał rabin. Życzył ustępującemu Papieżowi „dużo zdrowia i długich lat życia”.

Rzecznik ortodoksyjnego Kościoła koptyjskiego w Egipcie bp Angelos w rozmowie z włoską agencją Ansa podkreślił wielką "uczciwość papieża" a Wielki Mufti sunnickiego meczetu al-Azhar w Kairze powiedział, że jest "poruszony" papieską decyzją, a informacja o ustąpieniu Benedykta XVI "nie jest dobrą wieścią".

Były rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls nazwał ustąpienie papieża „bardzo odważną i bardzo duchową decyzją". Podkreślił, że Benedykt XVI w żadnym wypadku nie ustępuje z powodu "brzemienia skandali", lecz po tym, jak je wszystkie sam wyjaśnił i wskazał na nadużycia seksualne popełniane przez ludzi Kościoła oraz Vatileaks.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama