„Papieżowi ekumenizm bardzo leży na sercu” – mówi kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan
Papież Franciszek rozbudził nowe nadzieje związane z dialogiem ekumenicznym. W tym kontekście przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wskazuje na zapowiedziane w Watykanie odwiedziny nowego prymasa Wspólnoty Anglikańskiej oraz zaproszenie do odbycia wspólnej pielgrzymki do Ziemi Świętej, wystosowane do Franciszka przez patriarchę Bartłomieja I. „Papieżowi ekumenizm bardzo leży na sercu” – mówi kard. Kurt Koch.
„Nowy arcybiskup Canterbury jest wielkim realistą, zna doskonale problemy współczesnego świata. Jednocześnie jest to człowiek głęboko wierzący. Dla niego pogłębienie i szerzenie wiary we współczesnym świecie to jedno z podstawowych wyzwań. Jest przekonany, że bez wiary w Boga nie jesteśmy w stanie przezwyciężyć problemów współczesnego społeczeństwa. Liczę, że jego spotkanie z Papieżem Franciszkiem przyczyni się także do promocji dialogu ekumenicznego. O wspólnej pielgrzymce Franciszka i Bartłomieja do Ziemi Świętej będziemy z Papieżem rozmawiać. Spotkanie Pawła VI z Patriarchą Ekumenicznym Atenagorasem było krokiem dającym ogromne nadzieje na przyszłość. Dziś byłby to wspaniały znak dodający nowej odwagi i nowego impulsu relacjom ekumenicznym”.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.