Papież do zwierzchnika anglikanów: Nie możemy udawać...

"Nie możemy udawać, że podział chrześcijan nie jest zgorszeniem. Pełna jedność może wydawać się celem odległym, ale mimo to nadal pozostaje celem, ku któremu musimy ukierunkowywać każdy krok drogi ekumenicznej, którą wspólnie przemierzamy" - stwierdził Ojciec Święty przyjmując w Watykanie zwierzchnika Wspólnoty Anglikańskiej, abp Justina Welby.

Arcybiskup Welby przybył na spotkanie, mając na palcu pierścień biskupi, który w 1966 roku wręczył jego poprzednikowi, abp Michaelowi Ramseyowi papież Paweł VI. Po krótkiej rozmowie osobistej Franciszek i arcybiskup Canterbury wygłosili przemówienia. Na zakończenie obydwaj udali się na wspólną modlitwę do Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego.

Zwracając się do zwierzchnika Wspólnoty Anglikańskiej Ojciec Święty nawiązał do słów Pana Jezusa, pytającego uczniów, którzy posprzeczali się między sobą o to, kto z nich jest największy: "O czym to rozprawialiście w drodze?". Wskazał, że doświadczali oni wstydu z powodu przedmiotu swego sporu i zauważył, że podobnych uczuć doświadczają dziś podzieleni chrześcijanie. Dostrzegają bowiem dystans między wezwaniem skierowanym przez Pana Jezusa, a słabą odpowiedzią Jego uczniów. "Przed Jego miłosiernym spojrzeniem nie możemy udawać, że nasz podział nie jest zgorszeniem, przeszkodą w głoszeniu światu Ewangelii zbawienia" - stwierdził Franciszek. Zauważył, że często spojrzenie chrześcijan przysłania ciężar dziejów podziału, a ich wola nie zawsze jest pozbawiona ludzkiej ambicji, towarzyszącej nawet pragnieniu głoszenia Ewangelii.

Następnie papież podkreślił stałą aktualność wyzwania ekumenicznego. "Pełna jedność może wydawać się celem odległym, ale mimo to nadal pozostaje celem, ku któremu musimy ukierunkowywać każdy krok drogi ekumenicznej, którą wspólnie przemierzamy" - stwierdził Franciszek. Dodał, że postępy na drodze do pełnej jedności będą nie tylko rezultatem ludzkich działań, ale przede wszystkim darem Boga. Wyraził przekonanie, że Duch Święty obdarzy chrześcijan mocą, by się nie zniechęcać i podkreślił konieczność powierzenia się Jego działaniu.

Franciszek podkreślił znaczenie ekumenizmu świętości i fakt, że obydwa Kościoły czczą wielu wspólnych świętych. Podkreślił rolę dialogu teologicznego prowadzonego za pośrednictwem Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Rzymskokatolickiej (ARCIC) oraz Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Rzymskokatolickiej ds. Jedności i Misji. Wskazał także na konieczność współpracy w zwalczaniu plagi handlu ludźmi i różnych form współczesnego niewolnictwa. Na zakończenie papież powiedział po angielsku:, nie zapominajmy: modlitwa, pokój, ubóstwo. Musimy podążać wspólnie. Słowa te powtórzył abp Welby. Także on podkreślił konieczność współpracy w zwalczaniu handlu ludźmi i budowania pokoju oraz wspólnego świadectwa w dziele ewangelizacji.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Gertruda
  16.06.2014 15:29
  Czy nie ma jakiegoś ładniejszego zdjęcia naszego Ojca Świętego? Czy tez pokazano by św. Jana Pawła II w tak brzydkim ujęciu?
 • katolik
  16.06.2014 22:35
  Dam przykład jedności Kościoła.
  Przypuśćmy, że Kościół składa się z dziesięciu ludzi.
  Nagle kard., Kasper mówi, że Bóg nie ma Syna ( fakt). Wtedy odpada od kościoła i Kościół liczy 9 osób. Po jakimś czasie kard. Lehmann publicznie oświadcza, że nie wierzy w Kościół ( też fakt). Wtedy odpada od Kościoła i Kościół jest jeden i liczy 8 osób.
  Następnie ktoś twierdzi, że nie wierzy w Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Matki Bożej, inny wierzy heretyk Hryniewicz, że piekło będzie puste itd. aż dochodzi do tego, że zostaje tylko dwóch katolików. Wtedy Kościół liczy dwie osoby i nadal jest tylko jeden.
  Na tym polega jedność Kościoła.
  Wynika z tego zatem, że – jak wskazuje Katarzyna Emmerich – gdyby żył tylko jeden człowiek, który naprawdę byłby katolikiem, to w nim znajdowałby się Kościół.
 • tjz6
  17.06.2014 10:34
  Gertruda - jak możesz tak pisać? Każdy człowiek jest piękny pięknem swojej duszy. Zewnętrzność to kwestia gustu. Tobie podoba się ten, mnie inny człowiek, ale jakie to ma znaczenie? Ważne jest niewidoczne dla oczu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.