Wietnam: zwierzchnicy religijni w obronie praw człowieka

Zwierzchnicy religijni reprezentujący pięć najliczniejszych grup wyznaniowych Wietnamu domagają się od prezydenta Truong Tan Sanga pełnego poszanowania praw człowieka. Buddyści, katolicy, protestanci, kaodaiści i członkowie ruchu Hoa Hao wystosowali do przywódcy kraju wspólne oświadczenie.

„Domagamy się, by słowa prezydenta stały się faktem. Niech władza uwolni więźniów sumienia, niech cofnie Dekret 72 ograniczający wolność w mediach społecznościowych, i niech wpuści do Wietnamu międzynarodowych obserwatorów” – powiedział protestancki pastor Nguyen Manh Hung.

Autorzy dokumentu wymieniają liczne przykłady łamania podstawowych praw, w tym naruszania wolności religijnej. Zwracają się też do Wietnamczyków, by sami domagali się respektowania swych podstawowych praw i wspierali tych, którzy narażają własne życie walcząc o prawa człowieka i demokrację.

Rząd na razie nie odniósł się do oświadczenia zwierzchników religijnych, które jest jednym z rzadkich przypadków otwartego krytykowania wietnamskich władz. Kilka dni wcześniej internetowi aktywiści skrytykowali Dekret 72, mający obowiązywać od 1 września. Zabrania on zamieszczania informacji z mediów i stron internetowych w mediach społecznościowych, które odtąd mają być używane tylko do dzielenia się danymi osobowymi.
 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie... Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.