O prześladowaniach w rocznicę Edyktu Mediolańskiego

Patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I, duchowy przywódca Kościoła prawosławnego, przemawiając w niedzielę w Niszu na południu Serbii mówił o ciężkiej sytuacji i prześladowaniach chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

W przemówieniu z okazji rocznicy ogłoszonego 1700 lat temu edyktu mediolańskiego - dokumentu proklamującego wolność religijną, wydanego dla obrony chrześcijan w imperium rzymskim - patriarcha powiedział, że "w naszych czasach" chrześcijanie są prześladowani "jak w przeszłości".

"Chrześcijanie darzą miłością cały świat, ale są przez wszystkich prześladowani (...). W naszych dniach są prześladowani w Syrii, w Egipcie, na Bliskim Wschodzie i to tylko dlatego, że słuchają słowa Bożego" - mówił Bartłomiej I.

Celebrował mszę w obecności patriarchów Kościołów prawosławnych Serbii, Rosji, Albanii i Cypru.

Położony 250 km na południe od Belgradu Nisz jest miastem, w którym w 272 roku urodził się Konstantyn Wielki, władca wschodniej części cesarstwa rzymskiego. Wraz z władcą zachodniej części cesarstwa, Licyniuszem, podpisali w 313 roku edykt mediolański ustanawiający wolność wyznania w imperium.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.