Chrześcijanie wschodni obchodzą dzień św. Mikołaja

Żyjący na Podkarpaciu grekokatolicy i prawosławni obchodzą w czwartek dzień św. Mikołaja. Według kalendarza juliańskiego przypada on 19 grudnia.

"W nocy ze środy na czwartek wierni obdarowali się prezentami. Natomiast w czwartek w cerkwiach odprawia się nabożeństwa związane z kultem świętego" - powiedział PAP dziekan sanocki i proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy ks. Andrzej Żuraw.

Podkreślił, że "św. Mikołaj jest jednym z ważniejszych świętych chrześcijan wschodnich".

"Szczególną uwagę zwraca się na dobroć św. Mikołaja, który żył na przełomie III i IV wieku i był biskupem Miry w Azji Mniejszej. Jego podobizna zajmuje poczesne miejsce w każdym ikonostasie" - dodał.

Na Wschodzie kult św. Mikołaja rozpowszechnił się od VI stulecia, na Zachodzie - od przeniesienia w 1087 r. jego relikwii do Bari w południowych Włoszech. Jest m.in. patronem Rusi.

 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.