Około 30 tys. młodych ludzi z całej Europy i innych kontynentów przybędzie 28 grudnia do Strasburga na 36. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę z Taizé.
Wśród nich znajduje się m. in. 4,5 tys. Polaków, 2,6 tys. Ukraińców, 1,4 tys. Włochów, 1,2 tys. Chorwatów, 1 tys. Białorusinów. Z mieszkańcami Alzacji i niemieckiego regionu Ortenau, którzy ich ugoszczą będzie się zastanawiać: „Co zrobić, żeby komunia między ludźmi kochającymi Chrystusa stała się dostrzegalna?”. Spotkanie potrwa do 1 stycznia 2014.
W „Czterech propozycjach na rok 2014”, które każdy otrzyma po przyjeździe, brat Alois, przeor Taizé, zachęca: „Ci, którzy na całej ziemi kochają Chrystusa, idąc Jego śladami, tworzą wielką wspólnotę przyjaźnie nastawioną do wszystkich ludzi. Nosi ona nazwę: komunia. Dzięki temu kochający Chrystusa przyczyniają się do leczenia ran, od których cierpi ludzkość. Nie chcąc niczego narzucać, mogą wspierać globalizację solidarności, która nie wyklucza żadnego narodu, żadnego człowieka.”
Każdego dnia przed południem młodzi zbierać się będą w ponad dwustu parafiach po obu stronach Renu, we Francji i w Niemczech, na chwile modlitwy i wymianę myśli. 29 i 30 grudnia po południu odbędzie się dwadzieścia spotkań tematycznych m. in.: „Kryzys, bezrobocie, niepewność zatrudnienia... czy należy stworzyć nowy model gospodarczy?”, „Sprawiedliwość i prawa człowieka wyzwaniem dla chrześcijanina”, „Dialog ekumeniczny: aby pokojowo współistnieć czy aby pozwolić przemienić się przez spotkanie?”, „Czy potrzebujemy Kościoła? Refleksja biblijna nad komunią w Chrystusie”, „Europa ziemią nieustannych migracji: jak zgodniej żyć razem?”
Podczas spotkania, w południe i wieczorem, młodzi ludzie gromadzić się będą na wspólną modlitwę. Modlitwy odbywać się będą jednocześnie w trzech halach na Wacken (Centrum Wystaw w Strasburgu), w katedrze i w kościele protestanckim św. Pawła. Rozważania, które brat Alois będzie wygłaszał do młodych podczas modlitwy, będą publikowane na tej stronie: http://www.taize.fr.
„Cztery propozycje” brata Aloisa skierowane do młodych i do duszpasterzy młodzieży, „żeby komunia między ludźmi kochającymi Chrystusa stała się dostrzegalna”, zostaną opublikowane na stronie internetowej Taizé 26 grudnia.
Nadchodzą też listy poparcia od zwierzchników Kościołów i instytucji międzynarodowych adresowane do Wspólnoty z Taizé i uczestników z okazji spotkania.
"Rzym z radością wspomina wasze zeszłoroczne spotkanie europejskie, a przede wszystkim piękną modlitwę, która na placu Świętego Piotra zgromadziła razem z papieżem Benedyktem XVI tysiące młodych ludzi. Papież liczy na was i na to, że dzięki waszej wierze i waszemu świadectwu ewangeliczny duch pokoju i pojednania będzie promieniował pośród waszych rówieśników" - napisał papież Franciszek.
"Jakże radosne zgromadzenie: idąc razem, modląc się i śpiewając razem w najbliższych dniach, podążać będziecie drogą odnawiania więzi solidarności. Życzymy Wam, w duchu tej wspólnej drogi w kierunku bardziej sprawiedliwego i pokojowego świata, błogosławionego Spotkania Europejskiego w Strasburgu" - czytamy w przesłaniu sekretarza generalnego Światowej Federacji Luterańskiej, ks. Martina Junge.
Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Moon zwraca w liście uwagę, że "technologia zglobalizowała komunikację". "Teraz musimy zglobalizować współczucie i poczucie bycia obywatelami świata. W świecie globalnej sieci, musimy być bardziej zjednoczeni. Kiedy nasze losy są coraz bardziej ze sobą powiązane, nasza przyszłość musi być oparta na coraz głębszej i szerszej współpracy. Jest to globalna logika naszych czasów. Liczę na Was w dążeniu do wspólnych celów, jakimi są pokój, rozwój i prawa człowieka" - napisał Ban Ki Moon.
"Przekraczać to, co nas dzieli, pojednać chrześcijan w jednym Kościele – to jest temat waszego tegorocznego spotkania. Temat, który w szerszej perspektywie oznacza jedność w różnorodności, powiedziałbym nawet, że jedność dzięki różnorodności. Temat ten stał się dewizą Unii Europejskiej, ponieważ leży u podstaw powstania i rozwoju projektu europejskiego" - napisał w przesłaniu przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.