Po zapowiedzi papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej tamtejsi ordynariusze katoliccy cieszą się na ponowne spotkanie wiernych z Ojcem Świętym. Są przekonani, że jego wizyta zwróci uwagę na potrzebę współpracy, będąc przesłaniem miłości i braterstwa, które papież Franciszek skieruje do wszystkich mieszkańców regionu.
Obecna wizyta Ojca Świętego przypada w rocznicę historycznego uścisku między papieżem Pawłem VI a patriarchą ekumenicznym Atenagorasem w 1964 r. Podobne spotkanie papieża Franciszka z Patriarchą Ekumenicznym Konstantynopola Bartłomiejem ma potwierdzić pragnienie, że Kościoły powinny kroczyć drogą jedności. Katoliccy ordynariusze wyrażają ogromną radość ze zbliżającej się wizyty. Głównym jej celem jest szerzenie ducha miłości, współpracy i pokoju wśród mieszkańców regionu, jak również wzmocnienie dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego.
Łaciński patriarcha Jerozolimy Fuad Twal przedstawił wstępny plan wizyty. Podczas niej Ojciec Święty zatrzyma się w Ammanie, gdzie będzie przewodniczył Mszy na stadionie, spotka się z rodziną królewską, a następnie uda się nad Jordan. W miejscu chrztu Jezusa spotka się z uchodźcami syryjskimi i z niepełnosprawnymi. Następnego dnia nawiedzi Betlejem, gdzie spotka się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem i będzie przewodniczył Mszy na placu Żłóbka. Po obiedzie uda się do Tel Awiwu, gdzie zostanie oficjalnie przyjęty przez delegację rządu izraelskiego. W godzinach popołudniowych Ojciec Święty nawiedzi Bazylikę Bożego Grobu, gdzie spotka patriarchę Bartłomieja i innych zwierzchników Kościołów chrześcijańskich. Będzie to czas wspólnej modlitwy o jedność chrześcijan.
W programie przewidziana jest także chwila modlitwy w Wieczerniku i spotkanie z duchownymi oraz osobami życia konsekrowanego w Bazylice Narodów w Getsemani. Nie jest wykluczone, że podczas wizyty w Jerozolimie Ojciec Święty zatrzyma się na chwilę modlitwy przy Murze Płaczu oraz odwiedzi Jad Waszem.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.